Новини і автомобілі

Дата і час:

Білокрилка на капусті

Зміст

Як без "хімії" позбутися цього ненажерливого шкідника

Чимало господарів бідкається: не встигли висадити розсаду капусти на город, а білокрилка вже тут як тут. Шкідник, який "окуповує" рослину, живиться її соком.

І якщо його вчасно не спинити, то капустяні листки жовкнуть, згодом на них з'являються чорні плями й овоч стає непридатним для споживання.

Городниця з Миколаївщини й агрономка за освітою Тетяна Красюк каже, що найбільше білокрилка полюбляє хрестоцвіті — цвітну капусту, броколі, кольрабі, брюссельську капусту, білоголову. Але може завдавати шкоди й іншим овочевим культурам — огіркам, помідорам, баклажанам. "Перевірити, чи на вашій капусті є білокрилка, — дуже просто. Як тільки торкнутися її листка, білосніжні метелики піднімаються вгору й намагаються повернутися назад, — розповідає Тетяна Красюк. — Найбільше личинок метелики відкладають на нижній частині листка. Вони швидко виростають — стають дорослою особиною вже за два-три тижні. Білокрилка висмоктує сік з рослини, тому гальмується процес фотосинтезу, листок жовтіє, скручується. З такого голубців не накрутиш". За словами співрозмовниці, ця комаха дуже любить вологу й швидко розмножується при температурі 24°С — 26°С. Доросла особина за один місяць свого життя може відкласти 150—300 яєць!

"Боротися з білокрилкою можна хімічними засобами (інсектицидами) й біологічними препаратами. Але на невеликих ділянках дієвими є й народні засоби, — зауважує Тетяна Красюк. — Можна взяти два літри води, додати до неї 100 грамів молока, половину чайної ложки соди, 50 грамів олії й столову ложку рідкого мила. Все добре змішати й покропити капусту вранці, коли спаде роса. На такі рослини білокрилка не сідатиме, бо не зможе прокусити листки, вкриті тонесенькою плівкою олії. Знайомі городники кроплять капусту ще одним незвичним засобом — розчином шампуню для собак (шість-сім столових ложок шампуню розчинити у двох літрах води). Кажуть, що таку рослину шкідник оминає. Можна приготувати й інший "препарат" — до пів літра води додати 100 грамів подрібненого часнику, настояти п'ять-шість днів. Ним можна обробляти капусту кожного тижня, а особливо — після дощів".

А от Ірина Шаповал з Дніпропетровщини радить інший перевірений спосіб боротьби з білокрилкою. "Я беру борошно й мелений червоний перець у пропорції 3 до 1. Рано-вранці цією сумішшю щедро притрушую капусту, особливо знизу листків і землю довкола овочу. Повторюю цю процедуру періодично. На таку капусту метелики білокрилки не сідають і не відкладають на ній яєць. Родичі жартують, що у мене на городі відразу росте гостра капуста", — каже Ірина Шаповал.

Вікторія ТРУДЬКО

"Експрес" № 24 (10787) 13 — 20 червня 2024

Зміст