Новини і автомобілі

Дата і час:

Написав фейкову адресу — чекай неприємностей

Зміст

Написав фейкову адресу — чекай неприємностей

Чи справді тим, хто вніс неправдиві дані в "Резерв+", можуть заблокувати банківські рахунки: пояснення юриста

Військовозобов'язані, котрі вказали у додатку "Резерв+" вигадану адресу свого проживання, ризикують наразитися не лише на чималий штраф за порушення військового обліку.

— Адже якщо особа, оновлюючи свої дані, вказала вигадану адресу або адресу, за якою насправді не проживає, то співробітники ТЦК не зможуть вручити їй повістку, — пояснює Тарас Боровський, адвокат. — Єдиний варіант сповістити такого військовозобов'язаного про потребу прибути в територіальний центр комплектування — надіслати відповідну вимогу поштою. Це передбачає урядова постанова №560. Щоправда, можуть виникнути колізії, коли листоноша принесе повідомлення з ТЦК, а в той момент не буде нікого вдома. І так декілька днів поспіль. Тоді на поштовому відправленні поставлять відмітку про відсутність особи за вказаною адресою, і вона автоматично потрапить до числа правопорушників мобілізаційного законодавства.

— Яке покарання за це загрожує?

— Від 17 до 25,5 тисячі гривень штрафу. Такі ж суми доведеться сплатити за несвоєчасне оновлення військово-облікових даних. Причому постанова про накладення штрафу може бути винесена заочно, якщо військовозобов'язаний не з'явився у ТЦК і не повідомив причини неявки. Коли ж порушник не сплатить штрафу добровільно, то справу можуть передати у виконавчу службу. А та — заблокувати банківські рахунки або ж накласти стягнення на майно.

Але зауважу: до відповідальності не притягуватимуть військовозобов'язаних, котрі, оновлюючи дані, не подали інформації, що є в електронній формі баз даних, розпорядниками яких виступають державні органи. Наприклад, чоловіка не можуть оштрафувати за неповідомлення, що він став студентом чи аспірантом. Бо такі дані можна почерпнути з бази даних Міносвіти.

— Якщо військовозобов'язаний коректно оновив свої дані у "Резерві+", то може не йти у ТЦК?

— Постанову Кабміну про функціонування цього додатку, яка була прийнята ще 10 травня, так і не опубліковано. Тож наразі маємо більше запитань, ніж відповідей. Згідно з новим законом про мобілізацію, оновити військово-облікові дані можна особисто в ТЦК, ЦНАПі і через електронний кабінет військовозобов'язаного. Щоправда, останній досі не запрацював. І чи є його аналогом "Резерв+" — теж не зрозуміло. Тому, на мою думку, використовувати "Резерв+" для оновлення даних наразі сенсу немає. Тим паче що Міноборони днями заявило: через мобільний застосунок можна оновити лише такі дані, як електронна пошта, номер телефону та фактичне місце проживання. А цього замало для повного дотримання правил військового обліку. Тому військовозобов'язаним, які скористалися додатком "Резерв+", все одно рано чи пізно доведеться прийти особисто в ТЦК. Ба більше, навіть після оновлення даних у "Резерві+" особі, яка, скажімо, не має при собі військово-облікових документів, можуть вручити повістку для уточнення облікових даних.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 24 (10787) 13 — 20 червня 2024

Зміст