Новини і автомобілі

Дата і час:

До вишів — по-новому

Зміст

До вишів — по-новому

Міносвіти змінило правила вступу на бакалаврат, до магістратури та аспірантури. Що треба знати абітурієнтам?

Урядовці відкоригували Порядок прийому на навчання для тих, хто хоче здобути ступінь бакалавра, магістра, доктора філософії чи доктора мистецтва.

На такий крок, кажуть у Міністерстві освіти і науки, довелося піти з огляду на нинішню військово-політичну ситуацію.

Цього року зросте регіональний коефіцієнт для закладів вищої освіти (ЗВО) у прикордонних регіонах. Особи, які мають ступінь магістра і хочуть здобути ще одну вищу освіту, зможуть вступати до прикордонного вишу без ЄВІ (єдиного вступного іспиту) та ЄФВВ (єдиного фахового вступного випробування). Докладніше про зміни — у розмові із засновником Всеукраїнської освітньої компанії ЗНО Setstud Олександром Кондратюком.

— Заклади вищої освіти, що працюють поблизу зони бойових дій, а також на територіях, які постраждали від RU24022022FASH21 агресії, матимуть особливий регіональний коефіцієнт, — пояснює експерт. — Для прикладу, 1,07 — у Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській областях, 1,04 — у Дніпропетровській, Полтавській областях, а також Бучанському районі Київської області, 1,00 — у решті регіонів.

— Що таке регіональний коефіцієнт?

— Це коефіцієнт, на який множать конкурсний бал, якщо вступник обирає ЗВО у певному регіоні. Зауважу, що якщо ми маємо коефіцієнт 1,00, то конкурсний бал не. стане вищим — множення на одиницю нічого не змінює.

Насправді регіональний коефіцієнт — поняття не нове. Його було запроваджено ще до великої війни. Але тоді цей коефіцієнт надавали вишам у непрестижних регіонах. Скажімо, університети у Кропивницькому були менш популярними, ніж у Києві, Львові чи Харкові. З початком повномасштабного вторгнення RU24022022FASH21 ситуація змінилась. Кропивницький став популярнішим, бо, умовно кажучи, туди переїхали люди з Донеччини. А до Харкова, навпаки, мало хто хоче тепер їхати. Саме тому Харківській області поставили високий коефіцієнт —1,07.

— Тобто загалом таку диференціацію можна вважати виправданою?

— Так, але є нюанси. Дивіться, якщо йдеться про вступ на бакалаврат, то такий регіональний коефіцієнт сприяє підтримці вишів. Чому? Бо на бакалаврат вступають переважно у віці 17 років, тобто це люди, які не втікають від армії. І якщо буде більше вступників в умовній Запорізькій області, то це допоможе тамтешнім вишам вижити.

Однак якщо ми говоримо про магістратуру чи аспірантуру, куди багато хто йде вчитися, щоб уникнути мобілізації, то коефіцієнт тут недоречний. Річ у тім, що до аспірантури чи магістратури можна вступити зі середнім балом 150. Якщо взяти регіональний коефіцієнт, то виходить, що іспит можна буде скласти на нижчий бал та обійти поріг проходження. Як наслідок, у прикордонних регіонах на магістрів чи аспірантів можуть брати чи не усіх поспіль. Зауважу, що охочих вступити до магістратури та аспірантури побільшало у 2,5 раза з початком повномасштабної війни.

— Які ще зміни передбачено для тих, хто хоче здобути ступінь магістра?

— Вступ до магістратури для тих, хто вже має ступінь магістра, може відбуватися без ЄВІ та ЄФВВ, а лише за іспитами безпосередньо у закладі освіти. Це стосується освітніх програм усіх спеціальностей, крім права та міжнародного права.

На мій погляд, такі зміни прийнятні, бо другу вищу освіту в нас ідуть здобувати ті, хто справді хоче навчатися, а не ховається від мобілізації. Єдине — важливо, щоб іспити в університетах відбувалися за стандартами ЗНО та НМТ.

— А що чекає на тих, хто готовий навчатися в аспірантурі?

— Здобувані ступеня доктора філософії чи доктора мистецтва мають скласти ЄВІ з оцінкою за кожний з його компонентів не менш ніж 150 балів. Зауважу, що доктор філософії — це перший науковий ступінь у більшості держав світу. В Україні його в межах експерименту прирівняно до ступеня кандидата наук. Ті ж, хто навчається у творчій аспірантурі, здобувають ступінь доктора мистецтва — вони мають виконати не лише традиційну дисертацію, а й творчий мистецький проект.

Загалом кажучи, тепер не можна буде вступити до магістратури чи аспірантури, якщо не матимеш 50% правильних відповідей. На НМТ така межа становить близько 40% (140 балів), і торік цю межу не змогли подолати дві третини абітурієнтів.

Серед новацій для вступників до аспірантури є також дозвіл використовувати ЄВІ від 2023 року з оцінкою за тест з іноземної мови не менш ніж 130 балів. Водночас тепер не можна буде скористатися сертифікатами на кшталт IELTS чи TOEFL, які посвідчують знання іноземної мови.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 24 (10787) 13 — 20 червня 2024

Зміст