Новини і автомобілі

Дата і час:

Хто винен? Влада

Зміст

Більшість громадян вважає, що керівництво держави треба критикувати навіть під час війни

Ситуація з демократією та економікою за президентства Володимира Зеленського погіршилася. На це, згідно з даними Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), вказує близько половини українців. Причинами нинішніх проблем у країні опитані називають як повномасштабну війну, так і помилкові дії влади.

Зокрема, 49% українців вважають, що ситуація в економіці за останні п'ять років погіршилася, — розповідає виконавчий директор КМІС Антон Грушецький. — 16,5% пов'язують економічні труднощі з повномасштабним вторгненням, 23% — з помилковими діями влади, ще 9% назвали обидві причини.

— Що кажуть українці — чи варто нині, під час війни, критикувати владу?

— 70% опитаних вважають, що навіть тепер дії влади треба критикувати. Зауважу, що громадська думка у цьому питанні за останні два роки різко змінилася. На початку повномасштабного вторгнення більшість, навпаки, наполягала на тому, що не варто розхитувати ситуацію й критикувати дії влади.

Цього разу ми трохи деталізували згадане запитання. 50% відповіли, що критика дій влади має бути виваженою та конструктивною, щоб не розхитувати ситуацію в країні. 31% опитаних запевнив, що критика має бути жорсткою та безкомпромісною мовляв, тільки так можна тиснути на владу для виправлення помилок. І лише 13% переконані, що не можна допускати жодної критики влади, щоб не збурювати суспільство.

— А як опитані оцінили діяльність безпосередньо чинного президента?

— 18% респондентів заявили, що Володимир Зеленський виконав більшість або всі обіцянки. 19% вважають, що президент зробив насправді половину з того, що декларував, 25% переконані, що він виконав меншість обіцянок. І стільки ж — що не виконав жодної з них. Найчастіше респонденти пригадували такі обіцянки, як завершення війни на Донбасі, боротьба з корупцією та підвищення добробуту населення.

Причиною невиконання обіцянок українці вважають передусім присутність нечесних, корумпованих людей у команді президента. Далі називають брак компетентних кадрів в оточенні глави держави, повномасштабне вторгнення, недосвідченість самого Зеленського і вплив олігархів.

— Кому українці нині готові довірити владу?

— 74% хотіли б, щоб у нашій країні був впливовіший парламент, 71% виступив за серйозніші повноваження президента. До слова, нині Володимирові Зеленському довіряють 59% українців і не довіряють 36%.

Нагадаю, що після президентських і парламентських виборів 2019 року президентові довіряли 80% опитаних. Проте до лютого 2022 року рівень довіри поступово знизився до 37%, і напередодні вторгнення вже було більше тих, хто йому не довіряв. Після повномасштабного вторгнення рівень довіри до президента Зеленського зріс до 90%, але до кінця грудня 2023 року знизився до 77%, а в лютому 2024 року — до 64%.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 2 4 (1078 7 ) 13 — 20 червня 2024

Зміст