Новини і автомобілі

Дата і час:

Фінансова подушка тоншає

Зміст

Фінансова подушка тоншає

За останній місяць запасів іноземної валюти в нас поменшало на 8%. Які причини і як це вплине на вартість долара?

Позитивна динаміка до збільшення міжнародних резервів України, яку ми спостерігали останнім часом, припинилася. Якщо у квітні валютні запаси НБУ сягали рекордної позначки 43,8 мільярда доларів, то на 1 червня вони скоротилися майже на 8% — до трохи більше як 39 мільярдів. Чому запаси іноземної валюти тануть на очах і чого чекати далі? Про це — у розмові з кандидатом економічних наук Олександром Хмелевським та фінансистом, доктором економічних наук Олександром Савченком.

— Чим, на вашу думку, зумовлене зменшення золотовалютних резервів НБУ?

О. Савченко;

— Міжнародні резерви — це всі гроші, які є на рахунках самого Національного банку і які є на рахунках уряду в НБУ. Обсяг наших активів залежить від двох Складників: надходжень і витрат.

Валютних активів поменшало через те, що надходження західної допомоги нестабільні. Буває, якогось місяця ми отримуємо 3—4 мільярди доларів, а далі, два-три місяці, — нуль. За тиждень же витрачаємо від пів мільярда до мільярда доларів. Таку ситуацію, коли витрати переважають обсяги фінансової допомоги, маємо й тепер. Зауважу, що зростання було тоді, коли збіглися надходження від ЄС і МВФ.

О. Хмелевський:

— Основна причина скорочення валютних резервів — інтервенції Нацбанку. За травень НБУ продав на міжбанку понад З мільярди доларів, значно більше, як зазвичай. До цього регулятор продавав у середньому близько 2 мільярдів доларів на місяць.

Лібералізація валютних операцій, яку здійснив Нацбанк у травні, привела до зростання попиту на валюту. Як наслідок, гривня послабшала, а НБУ задля стабілізації валютного курсу був змушений збільшити продаж валютних резервів. Наприкінці травня курс гривні поставив антирекорд на міжбанку. Проте на початку червня відбувалася корекція, і гривня трохи зміцніла. Однак у наступні дні знову стала слабшати. Цілком можливо, що ця тенденція триватиме й надалі.

Причинами скорочення валютних резервів також є повернення валютних кредитів та погашення валютних облігацій. Крім того, у травні Україна не одержала великих кредитів від ЄС та інших держав, як це було в попередні місяці. Втім, попри скорочення, валютні резерви перебувають на доволі високому рівні, завдяки чому Нацбанк може підтримувати курс гривні.

— Чи варто сподіватися, що у наступні місяці запасів валюти в нас усе-таки побільшає? Якщо ні, то які це може мати наслідки?

О. Хмелевський:

— Скорочення валютних резервів — негативний сигнал, і якщо у наступні місяці іноземні кредити не надходитимуть, як це було в березні-квітні, то валютні резерви й далі зменшуватимуться. А це означає, що девальвація гривні посилиться.

У 2024 році очікуємо надходження значно менших обсягів іноземних кредитів, ніж торік. Виглядає, що основну масу коштів від ЄС цього року ми вже отримали. Досі не відомо, коли і в яких обсягах надходитимуть кредити від СІНА, передбачені пакетом допомоги в розмірі 61 мільярд доларів, що його Конгрес ухвалив у квітні. Тому цього року домінуватиме тенденція до скорочення валютних резервів. Не відкидаю, що максимальний розмір валютних резервів 43,8 мільярда доларів, досягнутий станом на початок березня 2024 року, не буде перевершений найближчими роками.

О. Савченко:

— На цей рік питання фінансування України, загалом, закрито. З такими резервами ми зможемо дати собі раду до кінця року. Так, є незначний дефіцит бюджету, але його можна перекрити, зокрема, через продаж військових облігацій на внутрішньому ринку. Велике питання: що буде наступного року. Ми знаємо, що триватиме фінансування з боку МВФ і з боку ЄС (передбачено ще декілька траншів), але як нам допомагатимуть Америка й інші держави, наразі не відомо.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 2 4 (1078 7 ) 13 — 20 червня 2024

Зміст