Новини і автомобілі

Дата і час:

Вас розшукує військкомат

Зміст

Строки розшуку громадян за порушення військового обліку змінилися: нюанси

Понад 700 тисяч українців були зняті з безпідставного розшуку за порушення правил військового обліку. Це питання допоміг вирішити застосунок "Резерв+", заявила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко. За її словами, строки розшуку громадян за порушення військового обліку після 18 травня рахуються по-новому.

Якщо раніше за недотримання законодавства військовозобов'язаних могли притягнути до адміністративної відповідальності протягом двох місяців з дня виявлення порушення, то тепер цей термін збільшився.

— Строк притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та мобілізації під час воєнного стану з 18 травня збільшено від двох до трьох місяців, — пояснює Яромир Цімура, військовий адвокат. — Відповідно змінилися і терміни розшуку. Відтак штраф за вчинення такого порушення може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з моменту вчинення. Останнє має значення у тих випадках, коли йдеться про порушення правил військового обліку, яке працівники ТЦК та СП виявили значно пізніше за той момент, коли воно було вчинено особою.

— Що означає статус "у розшуку" в мобільному додатку "Резерв+" і чим він відрізняється від кримінального переслідування?

— Статус "у розшуку" в додатку "Резерв+" означає, що працівники ТЦК та СП внесли відомості про особу до електронного реєстру "Оберіг" як про таку, що порушила правила військового обліку. Наприклад, військовозобов'язаний проігнорував повістку або ж після досягнення 25-річного віку не приходив до ТЦК для обліку тощо. Але в такій ситуації йдеться не про кримінальний розшук, який має місце винятково в рамках кримінального провадження і здійснюється за рішенням слідчого чи прокурора.

— А про що?

— Мова про те, що працівники ТЦК можуть звертатися до територіального підрозділу поліції з проханням про затримання та доставку військовозобов'язаного для складення протоколу про адміністративне правопорушення. Фактично це всі заходи, які вони мають право вчиняти стосовно громадянина, котрий перебуває у такому розшуку. Адміністративне затримання повинно бути зафіксовано поліцейськими у відповідному протоколі. Крім того, про місце перебування затриманої особи мають негайно повідомити її родичів, а також адвоката чи центри надання безоплатної правової допомоги. Строк такого затримання не може тривати більше як три години.

Зауважу, що адміністративна відповідальність настає, коли військовозобов'язаний не з'явився за повісткою для уточнення військово-облікових даних чи проходження ВЛК та не повідомив про це ТЦК. Штраф за таке порушення становить від 17 до 25,5 тисячі гривень. Якщо ж військовозобов'язані віком від 18 до 60 років узагалі не стають на військовий облік, то тоді їх притягують до кримінальної відповідальності, але лише після отримання попередження від керівника ТЦК і невиконання зазначених у ньому вимог.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст