Новини і автомобілі

Дата і час:

Ще плюс три роки

Зміст

Рада продовжила термін оформлення незатребуваних паїв. До якого часу їх можна узаконити?

Парламент ухвалив законопроект №11150 щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв). Документ передбачає продовження до 1 січня 2028 року терміну оформлення невитребуваних земельних ділянок.

Повномасштабне вторгнення суттєво вплинуло на земельні відносини в Україні, — розповідає Андрій Мартин, старший проектний менеджер із земельної реформи Офісу реформ Кабміну. — Зокрема, на окупованих та прифронтових територіях відключено Державний земельний кадастр, не функціонують органи місцевого самоврядування. Мільйони громадян стали переселенцями. Звісно, що в таких умовах багатьом власникам майже нереально оформити паї.

Зауважу, що ще в 2018 році було ухвалене законодавство, яке встановило досить тривалий строк завершення виділення земельних часток (паїв). А саме до 1 січня 2025 року. Передбачалося, якщо власник права на пай не розпочне оформлення своєї землі до цієї дати, то він вважатиметься таким, що відмовився від паю. Відповідні землі надалі за рішенням суду мали б переходити у комунальну власність як безхазяйне майно. Але тепер цей термін продовжено до 1 січня 2028 року.

— Чи багато ще невитребуваних паїв?

— Нагадаю, у процесі земельної реформи колишні працівники колективних сільськогосподарських підприємств та пенсіонери з їх числа отримували сертифікат на право на земельну частку (пай). Це, по суті, підтверджувало їхнє право на отримання частини земель цього підприємства.

Переважна більшість пайовиків, яких нараховувалося понад 6,7 мільйона, успішно зареєстрували своє право на пай. Та, за різними оцінками, ще залишається до 100 тисяч громадян, які з різних причин так і не зробили цього.

— Чому?

— Зазвичай головною причиною є те, що власник права на пай помер без спадкоємців. Тож уже нікому оформляти невитребувані земельні частки. Іноді спадкоємці є, але їх не цікавить оформлення ділянки. Непоодинокі випадки коли власник паю оформив лише ділянку орних земель, а кормові угіддя та багаторічні насадження, які також є частиною земельного паю, залишилися неоформленими.

Оскільки земельна реформа триває вже — дуже довго, а окремі сертифікати на земельну частку (пай) залишаються невиділеними в натурі (на місцевості) десятиріччями, очевидним стає те, що в цьому процесі рано чи пізно треба ставити крапку. Так звані нічийні землі породжують купу проблем — це і тіньовий обробіток, і несплачені податки.

— Що ще передбачає ухвалений законопроект? Чи змінюється процедура оформлення права власності на пай?

— Процедура виділення в натурі земельних часток лишається без особливих змін. Загальний алгоритм нескладний: власникові земельної частки (паю) треба звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради із заявою про виділення належної йому земельної частки на місцевості.

Після отримання рішення ради треба укласти договір із землевпорядною організацією на виконання робіт із землеустрою щодо виділення паїв у натурі та виготовити відповідну документацію із землеустрою. Далі слід зареєструвати земельні ділянки в Державному земельному кадастрі та право приватної власності на них у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Богданна МАРТИНИК

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст