Новини і автомобілі

Дата і час:

Економте світло, бо дороге

Зміст

Економте світло, бо дороге

Вже у липні споживачам надійдуть більші платіжки за електроенергію. На скільки?

Уряд підвищив тариф на світло для населення. З 1 червня вартість електроенергії для побутових споживачів незалежно від рівнів споживання становить 4,32 грн/кВт•год. Згідно з постановою Кабміну, такий тариф діятиме до кінця квітня 2025 року. Тож суми у платіжках суттєво зростуть.

Наприклад, домогосподарство, яке споживає 170 кВт•год на місяць, буде змушене у липні заплатити за червневу електроенергію 734,4 гривні замість 448,8, тобто на 285,6 гривні більше. Міністерство енергетики заявило, що "підвищення тарифу на електроенергію — складний, але необхідний крок". Мовляв, якби RU24022022FASH21 систематично не руйнувала нашу енергетичну інфраструктуру, то тарифи не підвищували б. За словами профільного міністра Германа Галущенка, попередній тариф у розмірі 2,64 грн/кВт•год покривав лише третину реальної вартості електроенергії.

— Так, від 1 червня 2024 до 30 квітня 2025 року кожна кіловат-година для побутових споживачів коштуватиме 4,32 гривні. Себто тариф зріс на понад 63%, — пояснює Геннадій Рябцев, фахівець із державної політики у паливно-енергетичному комплексі. — Але для тих домогосподарств, які обладнані двозонними лічильниками, зберігається так званий нічний тариф (діє з 23.00 до 07.00), який становитиме половину денної ціни — 2,16 грн/кВт*год.

Крім того, протягом опалювального періоду (з 1 жовтня 2024 року по 30 квітня 2025 року) передбачено пільговий тариф для споживачів, які використовують електроопалювальні установки, на рівні 2,64 грн/кВт•год (при споживанні ними в цей період до 2000 кВт/год електроенергії на місяць; понад 2000 кВт на місяць — 4,32 грн/кВт•год). У період з 1 червня до 30 вересня цього року такі споживачі плататимуть за світло 4,32 грн/кВт•год.

— Чи правда, що, попри підвищення, тариф на електроенергію в Україні залишається найменшим у Європі?

— Ні. Приміром, в Угорщині та Сербії тарифи нижчі. А у Польщі діє пільговий тариф для тих, хто споживає менше як 2100 кВт•год на рік, і він також нижчий, аніж тепер в Україні, — твердить Олег Попенко, директор ГО "Центр сприяння реалізації енергоефективних та екологічних проектів". — На мою думку, підвищення тарифу відразу на понад 60% — це занадто. Міненерго пояснює, що потрібні гроші для відновлення інфраструктури, але це маячня. У теперішніх реаліях під постійними обстрілами відновити енергетику неможливо, на це треба декілька років. А от борги за світло можуть суттєво зрости. Бо доходи більшості українців не збільшуються (за даними члена наглядової ради "Укренерго" Юрія Бойка, у 2023 році борги населення за електроенергію зросли приблизно на 7,7 мільярда гривень, а з початку великої війни — на 15 мільярдів. — Авт.).

Г. Рябцев:

— На відновлення енергетики йдуть інші кошти. Зокрема, Кабмін спрямував 8,7 мільярда гривень на ці потреби. Плюс у Фонді відновлення енергетики України акумульовано 18 мільярдів гривень (це пожертви держав-союзниць).

А підвищення тарифів необхідне насамперед для поповнення обігових коштів державних підприємств — "Енергоатому" та "Укргідроенерго", аби вони мали змогу проводити ремонтні й аварійні роботи. Адже обладнання виходить з ладу через негоду, внаслідок ворожих обстрілів та інших чинників.

Лариса ПЕЦУХ

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст