Новини і автомобілі

Дата і час:

Смачне, але не завжди корисне

Зміст

Смачне, але не завжди корисне

Деяким людям варто уважно читати склад морозива, перш ніж ласувати ним

Коли надворі спекотно, нічого не хочеться так, як морозива. Ніжний вершковий пломбір, ескімо чи ароматний ягідний сорбет не тільки освіжають, але й дарують відчуття насолоди. Адже, за даними науковців, у морозиві містяться амінокислоти, що сприяють виробітку в організмі гормона радості — серотоніну. Та не все морозиво однаково корисне.

Молочне, вершкове чи шоколадне морозиво багате на білки та вуглеводи, містить усі вітаміни, притаманні молочним продуктам і какао (А, В, D, Р, Е). А також — мікроелементи, як-от необхідний для кісток кальцій і такий потрібний для нирок і м'язів фосфор, — каже Валентин Безрукий, експерт з якості продуктів харчування.

Тобто це не лише смачний, а й поживний продукт.

— До морозива, якщо вчитатися у маркування, нерідко додають складники з позначками Е, як-от Понсо 4R (Е124), тартразин (Е102), "сонячний захід" (Е110). Навіщо?

— Це синтетичні й натуральні барвники, завдяки яким морозиво набуває рожевого, червоного, помаранчевого чи іншого кольору, а в поєднанні з ароматизаторами стає "полуничним", "вишневим", "апельсиновим" тощо. Харчові барвники дозволені до використання, але можуть викликати алергічні реакції. Безпечнішими вважаються барвники натуральні: бетаніни (Е162), антоціани (Е163), хлорофіли (Е140), які виробляють з їстівних рослин. Але схильним до алергії варто віддавати перевагу продукту без барвників — білому морозиву.

— Нині багато морозива з так званим комбінованим складом сировини. Що це означає?

— Те, що в продукті містяться й замінники молочного жиру, наприклад, кокосова чи пальмова олії, які здешевлюють його, — додає Наталія Велика, кандидатка медичних наук, дієтологиня-нутриціологиня. — У кокосовій олії один суттєвий мінус: велика кількість насичених жирних кислот, які можуть підвищувати рівень холестерину в крові, а відтак — негативно впливати на судини й серце. Людям, у яких холестерин і так високий, ці кислоти бажано обмежувати в своєму раціоні або взагалі їх уникати.

У морозиві може також міститися гідрогенізована пальмова олія — джерело трансжирів. Людина без шкоди для здоров'я може спожити лише два-три грами трансжирів на добу, тобто половину чайної ложки. Але, зважаючи на те, що вони часто присутні і у маслі, і у випічці та інших продуктах, то ми регулярно переїдаємо цих речовин. Потрібно це враховувати, споживаючи морозиво з комбінованим складом сировини.

А щодо натуральних, молочних жирів, то вони — джерело калорій. Скажімо, у молочному морозиві їх міститься зазвичай 3,5%, у вершковому — 8—10%, а в пломбірі — аж 15%. Такий продукт має понад 220 кілокалорій у 100 грамах, це майже як у шоколадних цукерках. Тому переїдати морозива не варто. Особливо тим, хто має надмірну вагу та схильний до ожиріння.

— А чи можна ласувати морозивом, коли болить горло?

— У невеликій кількості морозиво при гострому тонзиліті навіть корисне, адже знімає набряк і втамовує біль, — зауважує Олена Комар, лікарка-отоларингологиня. — Загалом, думка про те, що морозиво може спричинити ангіну — помилкова. Найчастіше ця недуга розвивається у людей з хронічною інфекцією у мигдаликах: щойно імунітет дає збій, вона активізується. Тож справа зовсім не в морозиві.

Ірина КОНТОРСЬКИХ

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст