Новини і автомобілі

Дата і час:

Орбан знову вставляє палиці в колеса

Зміст

Угорщина блокує виділення нашій країні 6,5 мільярда євро допомоги ЄС. І не тільки

У суму, яку блокує Будапешт, входять три транші з Європейського фонду миру по 500 мільйонів євро кожний, та п'ять мільярдів євро з нового фонду допомоги для України. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що "виділення коштів у розмірі приблизно 6,5 мільярда євро — неприйнятне для його країни".

За словами литовського міністра закордонних справ Габріелюса Ландсбергіса, близько 41% рішень Євросоюзу щодо України були так чи інакше заблоковані Угорщиною. У Брюсселі цим, звісно, обурені. Але схоже, що наразі не можуть знайти управу на Будапешт.

У липні Європейський фонд миру має отримати до трьох мільярдів євро з прибутку від заморожених RU24022022FASH21 активів, які планують передати Україні, — каже Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник. — 3 цими коштами через позицію Угорщини також можуть бути проблеми.

— Невже Брюссель не може вплинути на Будапешт?

— Частково може. І це було продемонстровано в грудні минулого року. Коли, незважаючи на позицію Будапешту, лідери Євросоюзу підтримали початок переговорів про вступ України до ЄС, — додає Дмитро Левусь, експерт-міжнародник аналітичного центру "Об'єднана Україна". — І Віктор Орбан був змушений з цим змиритися. Наявні в ЄС механізми можуть дотискати Угорщину в потрібних ситуаціях. Зауважу, що позиція Будапешту не влаштовує Євросоюз не лише у питанні України. Ця держава — системний порушник демократичних принципів.

С. Желіховський:

— Не виключено, що, крім правових механізмів, в ЄС буде розроблений інструментарій застосування щодо Угорщини методу батога та пряника. Зокрема, щоб Будапешт погодився виділити кошти Україні, йому можуть розморозити гроші, які були заморожені Брюсселем через порушення верховенства права в країні, корупцію тощо. Крім того, країни — члени Євросоюзу, які незадоволені перешкоджаннями Угорщини колективній підтримці України, планують у відповідь обмежити роль Будапешту в наступному складі Єврокомісії. Зокрема, Олівер Варгелій, угорський дипломат і нинішній єврокомісар з питань сусідства та розширення, може не зберегти свою посаду в майбутньому складі ЄК.

А загалом ця ситуація вкотре підняла питання щодо реформи ухвалення рішень у ЄС. В Євроспілці вже давно задумуються над тим, аби рішення приймалися не одноголосно, як тепер, а більшістю країн-членів.

— 3 1 липня Угорщина головуватиме в Раді ЄС. Чого очікувати Україні?

С. Желіховський:

— Під час головування Угорщини в нас буде небагато шансів просунутися у питанні євроінтеграції. Будапешт ретранслює наративи кремля, задіює методи шантажу.

Д. Левусь:

— Угорщина намагатиметься на повну використати це піврічне головування проти України. Тому варто очікувати спроб блокування переговорів про членство нашої країни в ЄС. Водночас у Брюсселі вже заявили, що хочуть почати цей процес до 1 липня, поки в Раді ЄС головує Бельгія.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст