Новини і автомобілі

Дата і час:

Дрони чи пінгвіни?

Зміст

Дрони чи пінгвіни?

Громадськість неабияк обурили мільйонні бюджетні витрати на антарктичну програму

У системі Прозоро з'явилася інформація про цікавий тендер вартістю понад 11,6 мільйона доларів або ж більше як 460 мільйонів гривень за курсом НБУ. Це — кошти на чергову українську антарктичну експедицію. Суспільство шокувала така сума витрат. Адже в країні вже третій рік війна. У соцмережах навіть з'явилося багато знущальних коментарів на кшталт: "Навіщо нам ракети? У нас скоро будуть бойові пінгвіни".

Тож у Національному антарктичному науковому центрі (НАНЦ) вирішили пояснити, на що саме витрачають гроші й звідки вони надходять. Загалом програма розрахована на рік. Кошти, які виділяються на неї, підуть на продукти для полярників, доставку науковців на антарктичну станцію, закупівлю матеріально-технічних засобів і паливо-мастильних матеріалів. А найбільша частина — на управління науково-дослідницьким судном "Ноосфера".

"Міжнародні партнери тепер наповнюють усю невійськову частину держбюджету з умовою, що ці кошти будуть витрачатися на цивільні потреби. Йдеться про гроші, за які не можуть купувати дрони, ракети чи ще щось для армії, — розповідає Євген Дикий, директор НАНЦ. — У нас мала б уже бути нова десятирічна антарктична програма. Але затвердити її під час війни нереально. Та й про які перспективи можна говорити, якщо нині йдеться про виживання?! Тому діючу програму продовжили до 2025 року".

Євген Дикий пояснює, що НАНЦ також заробляє гроші. І саме це врятувало антарктичну станцію "Академік Вернадський" у 2022 році. За його словами, тепер українські науковці проводять спільні експедиції на океанографічному судні "Ноосфера" (його придбали у 2021 році. — Авт.) із полярниками з інших країн.

У НАНЦ переконані, що призупиняти антарктичну програму на час війни недоречно. Адже кліматичні спостереження на станції ведуться безперервно щодня з 1947 року. Спостереження магнітного поля Землі — з 1954-го, а рівня озону в атмосфері — з 1957-го. "Якщо в Антарктиці не доглядати за інфраструктурою станції та поставити в "холодний відстій" "Ноосферу", то станція просто зруйнується, а судно піде на брухтя", — наголошують там.

— А що кажуть експерти?

— "Антарктична експедиція оплачується з державної казни. Ймовірно, кошти на неї включені до освітніх витрат бюджету, — розповідає Святослав Літинський, активіст та волонтер. — Якщо це так, то еквівалент 11,6 мільйона доларів — це 3,4% всіх витрат на освіту від початку року до 1 квітня 2024-го. І якщо ця витрата на експедицію не закладена цільово в міжнародне фінансування України, то, на мій погляд, вона дуже велика й зовсім нині недоречна".

На думку економіста й аналітика Олексія Куща, програми на кшталт антарктичної необхідно фінансувати навіть у час війни. "Україна входить до клубу антарктичних держав. І те, що роблять наші науковці в Антарктиді, — це вагомий внесок в історію та розвиток людства, — переконаний Олексій Кущ. — А економити можна, наприклад, врізаючи захмарні зарплати деяких чиновників чи скорочуючи їхні автопарки".

Богданна МАРТИНИК

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст