Новини і автомобілі

Дата і час:

Доведеться служити й надалі

Зміст

На Рівненщині суд не дозволив 33-річному військовому вдочерити пасербицю, яку він давно виховує. Чому так сталось?

Наприкінці грудня минулого року до Рокитнівського районного суду звернувся чоловік із заявою на удочеріння пасербиці. Він з дружиною перебуває у шлюбі з грудня 2015-го. Мають двох спільних дівчаток і 17-літню доньку від першого шлюбу дружини. До пасербиці вітчим ставиться як до рідної. Піклується про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, утримує матеріально, оплачує її навчання в університеті та проживання в гуртожитку. Та й дівчина ласкаво називає його татом.

"До повномасштабної війни чоловік працював майстром Червоновольського лісництва. У середині березня 2022 року його мобілізували на службу в ЗСУ, і тепер він перебуває на передовій, — каже Олена Кузменко, речниця Рівненського апеляційного суду. — Біологічний батько дівчинки проживає в Чернігові, але його позбавили батьківських прав. 33-річний рівняний заявив, що дружина дала згоду на удочеріння пасербиці. Та й дівчина із задоволенням хоче поміняти своє прізвище й по батькові на вітчимове".

У листопаді минулого року чоловік звернувся із заявою до органу опіки та піклування Сарненської райдержадміністрації. Після обстеження житлово-побутових умов і вивчення характеристики чоловіка чиновники дійшли висновку, що усиновлення є доцільним та відповідає інтересам дитини. Адже в родині панують злагода, розуміння, взаємоповага, дружні стосунки, любов одне до одного.

"На судовому засіданні дівчина заявила, що дуже бажає такого удочеріння, адже вітчим за дев'ять років довів, що є справжнім батьком, - додає Олена Кузменко. —- Він забезпечує дівчину всім потрібним, дбає про її побут. Усе робить для того, щоб рівень її життя був не гірший, як у ровесників та однокурсників".

Хоча у матеріалах справи цього не зазначено, ймовірно, основною причиною такого звернення чоловіка до суду було те, що після удочеріння він автоматично став би багатодітним батьком і набув право на звільнення зі служби за сімейними обставинами. Але районний суд йому відмовив. У відповідь військовий подав апеляцію. Однак суд другої інстанції також не підтримав вітчима і залишив попереднє рішення без змін.

"Сімейним кодексом передбачено, що усиновитель може бути старшим за дитину не менше ніж на 15 років, — зауважує Олена Кузменко. — Водночас різниця у віці між заявником і пасербицею, яку він мав намір удочерити, становить 14 років 11 місяців. Тобто для законного усиновлення не вистачає лише місяця. Тому суди обох інстанцій дійшли висновку, що в цьому разі процедура удочеріння неможлива, позаяк суперечить законодавству. А наявний у матеріалах справи висновок районної військової адміністрації про те, що заявник може удочерити пасербицю, є помилковим, оскільки не відповідає вимогам Сімейного кодексу".

До речі, у серпні пасербиці виповниться 18 років, тобто вона стане повнолітньою. Тож вітчиму-військовому, вочевидь, уже немає сенсу звертатися зі своєю проблемою до Верховного Суду.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст