Новини і автомобілі

Дата і час:

Потрібна ще одна довідка

Зміст

Прикордонники нерідко не випускають військовозобов'язаних з країни, попри те, що вони мають право на виїзд. Юрист пояснює, чому виникають такі ситуації

Після набуття чинності новими правилами мобілізації інспектори Державної прикордонної служби в пунктах пропуску почали перевіряти в певних категорій громадян наявність військово-облікових документів. І деяким громадянам відмовляють у виїзді за кордон.

Наприклад, в одній із соцмереж чоловік описав свій нещодавній досвід: "Мій брат зник безвісти на фронті. У військкоматі сказали, що я можу перетинати кордон, у штрих-коді все є. На кордоні ж сказали, що потрібні документи, які підтверджують підставу перетину. Зазначили, що треба сповіщення з військкомату про зникнення брата. Коли приїхав на кордон вдруге з відповідними документами, то на сповіщення особливо не дивилися. Але зауважили, що потрібна довідка про відстрочку від мобілізації".

— Так, прикордонники зазвичай вимагають у військовозобов'язаних довідку про відстрочку від мобілізації, — каже Роман Лихачов, адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини. — Остаточне рішення щодо відстрочки приймає комісія при ТЦК та СП. Відповідно до постанови Кабміну №560, якщо в людини є підстави для отримання відстрочки, вона повинна написати заяву на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу. До заяви потрібно додати документи, що підтверджують право на відстрочку. Заяву військовозобов'язаного повинні зареєструвати.

Далі комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади. Або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. І потім ухвалює рішення про надання або відмову в наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного, рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки. Якщо є відмова, то йому повідомляють це письмово із зазначенням причин відмови. Таке рішення може бути оскаржене в судовому порядку. Зауважу, що до ухвалення комісією рішення, військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

— Скільки часу зазвичай комісія ухвалює рішення про відстрочку?

— Вона зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи протягом семи днів з дати надходження. З практики скажу, що мої клієнти отримували таке рішення вже наступного дня.

— Які ще документи можуть вимагати у військовозобов'язаного прикордонники?

— Вони мають право вимагати у чоловіків віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (зокрема, в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу. Можуть звірити їхні персональні дані, дані військово-облікового документа з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів "Оберіг".

Також прикордонники можуть перевірити, чи довідка про відстрочку оформлена належним чином. Як і документи, що надають підставу для відстрочки, зокрема сповіщення з ТЦК та СП про зникнення особи безвісти.

— Чи може статися так, що військовозобов'язаний має весь необхідний пакет документів, але його все одно не випускають з країни? І що в такому разі робити?

— Наприклад, був випадок, коли прикордонники не випустили волонтера по системі "Шлях", хоч усі документи він надав. У подібних ситуаціях слід вимагати рішення про відмову в перетині кордону й потім оскаржувати його у суді.

Юлія ГОЛОДРИГА

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст