Новини і автомобілі

Дата і час:

Погані новини для ворога

Зміст

Швеція передасть нашій країні два унікальні літаки-розвідники

Стокгольм оголосив про найбільший від початку повномасштабного вторгнення пакет військової допомоги Україні вартістю 1,25 мільярда доларів. "Пакет включає два літаки повітряного спостереження і управління (ACS 890), які допоможуть Україні виявляти цілі на великій відстані", — зазначив речник шведського прем'єр-міністра Том Самуельссон. Що ще відомо про ці літаки?

— ACS 890 — це літак далекого радіолокаційного огляду, призначений для виявлення передовсім маловисотних повітряних цілей, — каже Олег Катков, військовий експерт, головний редактор Defense Express. — Адже хоч би якою потужною була радіолокаційна станція, якщо крилата ракета летить на висоті 50 метрів, вона її не побачить на відстані 40—50 кілометрів. Тим часом літак далекого радіолокаційного огляду може виявити таку ціль.

Інформація з цього літака перебуватиме в загальній системі протиповітряної оборони й може передаватися на винищувачі, зокрема F-16. А це означає, що вони можуть не вмикати власні РЛС і наближатися до ворожих літаків в режимі маскування. Але зауважу, що цей літак ДРЛВ працюватиме не лише з F-16, а з усіма літаками повітряних сил України та всіма ЗРК. Навіть бачачи маршрути польоту "шахедів", він передаватиме їх координати в єдину систему управління ППО, яка буде використовуватися мобільними групами. Сподіваюся, що ці недешеві літаки (вартість одного — близько 29 мільйонів доларів. — Авт.) ми будемо берегти всіма засобами, щоб ворог їх не знищив. Бо Україна ніколи не мала літаків ДРЛВ, ми на них чекали 33 роки.

— Літаки далекого радіолокаційного виявлення — дуже важливий елемент, який підвищує потенціал розвідки, управління, — додає Ігор Романенко, ексзаступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду "Закриємо небо України". — Завдяки ASC 890 нам вдасться сформувати розвідувально-ударний комплекс, який працюватиме в режимі реального часу. Екіпаж ASC 890 складається з шести осіб, працює чотири оператори.

— А яка дальність РЛС, встановленої на літаку?

О. Катков:

— Інструментальну дальність РЛС PS-890 ЕгіЕуе визначають у межах 450 кілометрів, коли літак перебуває на висоті шість кілометрів. Заявлена дальність виявлення цілі типу винищувач — 330 кілометрів. А основною особливістю цього літака є використання технології Active Electronics Scanned Array, коли енергію радара можливо сфокусувати на необхідних вузьких секторах і домогтися значно більшої точності в ураженні тієї чи іншої цілі.

І. Романенко:

— Це універсальний літак. Він зможе бачити цілі в повітрі, на суходолі, на морі, здатний проводити розвідку навіть під водою.

— Що ще у шведському пакеті допомоги?

О. Катков:

— До нього увійшли бронетранспортери Рапsarbandvagn 302 (Pbv 302). Причому було заявлено, що шведи нам передадуть "весь свій запас" цих машин. Відомо, що на 2018 рік Стокгольм мав на зберіганні близько 180 одиниць Pbv 302. Щоправда, в якому вони стані — не відомо. Ці бронетранспортери дуже схожі на американські М113. Екіпаж машини складається з трьох осіб. На Pbv 302 встановлено броню, розраховану на захист від 20-міліметрової гармати.

Також Стокгольм забезпечує "технічну підтримку" вже поставленої техніки, передає артилерійські боєприпаси та керовані ракети Rb 99 (ліцензійна версія американських AIM-120 AMRAAM).

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 23 (10786) 6 — 13 червня 2024

Зміст