Новини і автомобілі

Дата і час:

Допоможуть часник, мило й сода

Зміст

Допоможуть часник, мило й сода

Розповідаємо, як позбутися попелиці на трояндових кущах

Троянди — окраса квітника. Але нерідко на квітці, тільки-но вона починає розвиватись і цвісти, милуючи око, з'являються маленькі шкідники — попелиці. Вони висмоктують сік з рослини, виснажують кущ і можуть навіть призвести до його загибелі.

— Як упоратися з цими ненажерами?

— "Справді, троянди дуже вразливі до попелиці. Ці дрібні шкідники зеленого, чорного чи жовтого кольору знижують ЇЇ життєздатність. Як результат — листя рослини покривається липким борошнистим нальотом, жовтіє та скручується, деформуються та сохнуть квіти, — каже кандидатка сільськогосподарських наук Людмила Дацько. — У своєму саду я починаю боротьбу з попелицею ще до бутонізації рослин. Помічними є хімічні магазинні засоби, але великий мінус їх у тому, що вони небезпечні для бджіл. Та якщо вже вирішили їх застосувати, то варто обприскувати троянди "хімією" ввечері, коли крилаті трудівниці відпочивають у вуликах.

Крім того, тривале використання хімікатів може призвести до розвитку резистентності у попелиць, інакше кажучи — вони вже матимуть імунітет до того чи того препарату. А це ускладнить боротьбу з ними. Тож часто я використовую натуральні, але не менш ефективні засоби. Наприклад, гарно зарекомендував себе часник, в якому є сполуки сірки, — це природні засоби для відлякування попелиці. Розчавіть десять зубчиків часнику на літр води, настоюйте добу. Потім процідіть рідину й перелийте у пляшку з розпилювачем. Обприскуйте рослини що декілька днів. Також можна зробити піну з господарського мила. Для цього його розчиняють у воді й губкою накладають піну на пуп'янки. Після дощу процедуру варто повторити".

А ось квітникарка Іванна Черній з Вінниччини радить приготувати розчин із соди: чайну ложку розчинити у літрі воді й обприскувати ним рослини раз на тиждень.

"Сода не тільки відлякує попелицю, але й запобігає появі плісняви та грибка на рослинах, — каже. — Для боротьби з цими шкідниками можна використовувати й кропиву: кілька жмень свіжого листя вкинути у десять літрів води й залишити на тиждень. Коли настій забродить, процідити його, розвести ще у кількох літрах води й підливати та обприскувати ним рослини. Такий розчин не лише знищить попелицю, але й забезпечить троянди цінними поживними речовинами, які зміцнюватимуть їх імунітет і сприятимуть росту".

За словами Іванни Черній, добре зарекомендувала себе у боротьбі з попелицями й деревна зола. У посудині закип'ятити 5 літрів води й 0,5 літра золи. Настоювати під накривкою два дні, процідити, обробити кущі. Навіть коли попелиці зникли з троянд, бажано обприскувати їх таким настоєм раз на два тижні, щоб не з'явилися знову.

Деякі квітникарки використовують для боротьби з попелицею перекис водню — чайну ложку розчиняють у літрі відстояної води кімнатної температури й обприскують трояндові кущі ввечері, коли зайшло сонце.

Вікторія ТРУДЬКО

"Експрес" № 22 (10785) 30 травня — 6 червня 2024

Зміст