Новини і автомобілі

Дата і час:

Звідки гроші? Не скажемо

Зміст

Деякі політсили не поспішають звітувати про свої фінанси. Чому?

Завершилася кампанія звітування для парламентських і непарламентських партій за перший квартал цього року.

І з'ясувалося, що понад 180 партій не подали відповідних звітів до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Серед них — і доволі відомі політсили, як-от ВО "Свобода", "Самопоміч", "Фронт змін" та інші.

Така практика доволі поширена. Майже 200 політичних партій не прозвітували про майно, доходи і витрати за 2020—2023 роки, каже Вікторія Максимова, аналітикиня з партійних фінансів громадського руху "Чесно". — За перший квартал звітів не подали 188 партій, а це більш як половина всіх зареєстрованих політсид в Україні. Та зауважу, що у переліку "штрафників" немає парламентських партій, для яких передбачено державне фінансування.

В Україні зареєстровано понад 350 політичних партій, — додає Олексій Кошель, голова Комітету виборців України. — Це дуже багато. Ми проводили дослідження, згідно з якими близько 80% партій існує лише на папері. Це так звані мертві партії. Дуже часто їх створювали суто для продажу статутних документів: політикам простіше купити готову партію (з печаткою й свідоцтвом про реєстрацію), перейменувати її й увійти у виборчу кампанію. Наприклад, "Слуга народу" раніше мала назву "Партія рішучих змін".

— А чому партії не подають звітів? І яке покарання за це передбачено?

В. Максимова:

— Причини можуть бути різні. Наприклад, партія перестала бути активною, вона зареєстрована, але свою діяльність продовжує лише на папері. Отож немає людини, Яка б подавала звіти. Друга причина — банальна недбалість. Тобто хтось пропустив крайній термін подання. Крім того, партії зараз звітують по-новому. Не у паперовому форматі, а через відкритий електронний реєстр.

За неподання звіту передбачено штраф від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 5100—6800 гривень. Це невелика сума. Тому партіям легше сплатити цей штраф, ніж подати звіт. Особливо, коли гроші на партійний рахунок надходили з порушеннями чи не прозоро.

О. Кошель:

— На мою думку, потрібні жорсткіші санкції. Якщо політична партія двічі поспіль не подає звітів до НАЗК, варто анульовувати її свідоцтво про реєстрацію. Тоді буде вдвічі менше політичних партій. Але це дасть змогу оновити політичне життя.

— Наскільки важливий механізм звітування партій?

В. Максимова:

— Це один з основних чинників, що забезпечує прозорість політичної системи країни. Щоб партія існувала, їй потрібне фінансування. Підтримка діяльності політсил коштує доволі багато. А якщо партія не звітує, то не відомо, хто її фінансує, на що витрачаються гроші, зокрема й державні.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 22 (10785) 30 травня — 6 червня 2024

Зміст