Новини і автомобілі

Дата і час:

А для суддів закон не писаний,

Зміст

або Як служителям Феміди вдається уникати відповідальності за керування авто напідпитку. Навіть якщо дійшло до смертельної ДТП

Судді нерідко фігурують у справах про п'яне водіння. Але такі правопорушення часто минаються їм безкарно.

— На сьогодні нам відомо про 28 випадків, коли судді у стані алкогольного сп'яніння керували автомобілем чи відмовилися пройти огляд на стан сп'яніння і були притягнені до адміністративної відповідальності, — розповідає Єлизавета Караченцева, юристка фундації DEJURE. — Але покарані були лише сім з них. Що ж стосується суддів, котрі фігурували у справах про смертельні ДТП, то наразі жодного з них не притягли за це до кримінальної відповідальності.

Так, суддю Олевського райсуду Житомирської області Віктора Волощука, який у 2015 році збив на. смерть 21-річного мотоцикліста, визнали винним, але звільнили від покарання у зв'язку з амністією. Ще двоє суддів також уникли покарання. А щодо трьох служителів Феміди триває судовий розгляд. Наприклад, справу стосовно голови Перечинського районного суду Закарпатської області Віктора Амаровича, котрий у 2014 році у стані алкогольного сп'яніння збив на смерть людину, слухають уже майже десять років. У липні закінчиться строк її давності. Тобто є ризик, що винуватець теж уникне покарання.

Тривають судові розгляди й у справі судді Макарівського районного суду Київської області Олексія Тандира, котрий у травні минулого року збив у столиці нацгвардійця на блокпосту. А також — щодо судді Турійського суду Волинської області Романа Тітівалова. Будучи п'яним за кермом після святкування свого дня народження, він скоїв у лютому 2019-го ДТП — в'їхав у вантажівку, яка від удару вилетіла на узбіччя й знесла зупинку громадського транспорту (експертиза показала, що після аварії вміст алкоголю в крові служителя Феміди перевищував допустимий у понад 13 разів. — Авт.).

— А як суддям вдається уникнути кримінальної та адміністративної відповідальності за кермування напідпитку?

— Зокрема, через те, що строки притягнення до відповідальності закінчуються. Судді заперечують, що перебували п'яними за кермом, відмовляються проходити огляд. Через це не можна довести, що вони перебували у стані алкогольного сп'яніння. Також діє кругова порука. Судді прикривають своїх колег, затягуючи розгляд справ.

Приміром, уник кримінальної відповідальності за смертельну ДТП у стані алкогольного сп'яніння суддя Господарського суду Івано-Франківської області Юрій Грица. Дорожньо-транспортна пригода сталася у 2011 році, а судовий розгляд тривав до 2022-го. Через закінчення строків притягнення до відповідальності справу закрили. Суддя Васильківського міськрайонного суду Сергій Корнієнко після трагічної ДТП на Київщині, в якій з його вини загинула людина, також уник відповідальності. Цю справу було закрито ще на стадії досудового розслідування.

— А чи реагує Вища рада правосуддя на такі випадки?

— 12 суддів ВРП притягла до відповідальності. Шість з них звільнено, а інших тимчасово усунули від судочинства. Останній приклад — Вища рада правосуддя звільнила з посади суддю Черкаського апеляційного суду Володимира Бородійчука після того, як він відмовився на вимогу поліцейських пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Зауважу, що це стало можливим завдяки увазі до цієї справи громадськості. Ми надіслали на суддю скаргу у ВРП та суд. Бородійчука притягли до адмінвідповідальності у першій інстанції, це рішення підтримала апеляція. Щоправда, він ще може його оскаржити. Тобто якщо громадський сектор фіксує такі випадки, про них розповідає, то ВРП відповідно реагує.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 22 (10785) 30 травня — 6 червня 2024

Зміст