Новини і автомобілі

Дата і час:

Стільки "Шевченків" ви ще не бачили!

Зміст

Стільки Шевченків ви ще не бачили!

Запоріжець зібрав унікальну колекцію предметів, пов'язаних із постаттю Кобзаря

Колекція Юрія Слободяника налічує понад три тисячі знаків, жетонів, орденів, медалей, медальйонів та монет. А ще є близько 200 видань "Кобзаря", виробів з порцеляни, бюстів, скульптур, різноманітних картин, на яких зображено Шевченка.

65-річний Юрій Михайлович захоплюється історією та колекціонуванням уже давно. Розповідає, що спершу збирав марки, етикетки, монети, не пов'язані з Тарасом Шевченком. "Але якось зрозумів, що збирати все одразу неможливо — ні часу не вистачить, ні гарного результату не буде, якщо розпорошуватися, — пояснює колекціонер. — Тож понад десять років тому я зосередив свою увагу на предметах, пов'язаних з поетом. Коли побачив в одного колекціонера аж 100 знаків, присвячених Тарасу Григоровичу, то, щиро кажучи, здивувався, що їх так багато. А тепер і в самого таких безліч”. Багато знаків та інших предметів запоріжець придбав на аукціонах.

"Також я спілкуюся й товаришую з іншими колекціонерами, інколи ми обмінюємося предметами, — каже співрозмовник. — Чимало знаків маю з нашої діаспори — польської, французької, канадської та зі США. Багато предметів придбав і на "блошиних ринках". Куди б не їздив, не оминаю такі місця. А ще в мене є окрема колекція байкерських значків. В Україні діє байкерський клуб "Тарасова Гора". До повномасштабної війни, упродовж близько двадцяти років, ці байкери постійно збиралися на Чернечій горі і до кожного з'їзду виготовляли новий знак".

У колекції пана Юрія навіть є знак, який був викарбуваний до 20-річчя смерті Шевченка у 1881 році.

"Також я зібрав багато медальйонів, зокрема до 50-річчя смерті Шевченка. Вони виготовлені з бронзи, срібла і золота, — каже чоловік. — А ось, мабуть, найдорожчим експонатом є пам'ятна настільна медаль 1939 року — "125 років від дня народження Т. Г. Шевченка". Вона в гарному стані і дуже цікава як художній витвір. До речі, я і сам розробляю макети знаків, присвячених Тарасу Григоровичу. Маю вже сім авторських знаків і дві настільні медалі".

Пан Юрій колекціонує не лише предмети фалеристики. У його колекції є й близько 200 видань "Кобзаря".

"Один з "Кобзарів" датується 1876 роком! — з гордістю зауважує запоріжець. — Маю й близько пів сотні бюстів, багато порцеляни: горнятка, тарілки, вази — усе із зображенням Тараса Григоровича або ж з його віршами".

Юрій Слободяник розповідає про особливу "картину" — намальовану на макітрі, яка йому дісталася ще від бабусі. “Приблизно сім років тому я побував у Моринцях і сфотографував хату, де народився Тарас Григорович. Попросив місцевого художника перемалювати кілька таких фото на макітру. Вийшло дуже гарно", — каже співрозмовник.

Для своєї колекції пан Юрій виділив окрему кімнату. "Щоправда, у ній вже немає вільного клаптика. Думав, може, на стелю пора щось прикріплювати, — жартує колекціонер. — Добре, що дружина підтримує моє захоплення".

Наразі колекція Юрія Слободяника експонується у Запорізькому краєзнавчому музеї. "Таких збирачів предметів, присвячених Тарасу Шевченку, загалом в Україні небагато, — каже Вікторія Водоп'ян, заступниця директора музею. — Вона і справді унікальна". А нещодавно запоріжець потрапив до Національного реєстру рекордів України як власник найбільшої колекції предметів фалеристики, що пов'язані з постаттю Тараса Шевченка. "Ми нарахували 3136 предметів, — розповідає керівниця реєстру Лана Вєтрова. — До речі, попередній такий рекорд зафіксовано у 2022 році. Житель Івано-Франківська Володимир Бащак зібрав 1933 значки, жетони та медалі із зображенням Кобзаря".

Юлія ГОЛОДРИГА

"Експрес" № 22 (10785) 30 травня — 6 червня 2024

Зміст