Новини і автомобілі

Дата і час:

Замість пенсії — допомога. Або нічого

Зміст

Замість пенсії — допомога. Або нічого

Які виплати можна оформити, коли бракує страхового стажу: подробиці

Для призначення пенсії за віком треба мати відповідний страховий стаж. Але ж далеко не всі українці, котрим виповнилося 60, його заробили. Як діяти в такому випадку?

Щоб вийти цьогоріч на пенсію, 60-літнім українцям потрібно мати щонайменше 31 рік страхового стажу, — пояснює Марія Квятківська, перша заступниця начальника головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області. — Якщо ж його немає, то доведеться допрацювати з обов'язковою сплатою щомісячних страхових внесків (ЄСВ). Інший варіант докупити стаж. Це можуть зробити ті, хто працює за кордоном, але планують отримувати пенсію в Україні. А також — люди передпенсійного віку, яким не вистачає стажу для пенсій, або ті, хто має низький рівень офіційного доходу й хоче збільшити розмір майбутньої пенсії. А ось у 63 роки цьогоріч на пенсію зможуть вийти люди зі страховим стажем від 21 до 30 років. Якщо немає і цього стажу, то людині доведеться працювати до 65 років. Але пенсію тоді їй призначать за наявності страхового стажу від 15 до 20 років.

— Чи можуть призначити пенсію без стажу?

— Якщо взагалі немає страхового стажу або його недостатньо, то виплата пенсії не передбачена.

З 1 січня 2018-го по 31 грудня 2020 року непрацюючим особам, які досягай пенсійного віку, але не набули права на пенсію через нестачу необхідного страхового стажу, призначалася так звана соціальна пенсія. Тепер вона скасована, — додає Вадим Маруняк, заступник директора департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної військової адміністрації. — Водночас ті, кому виповнилося 60 років, можуть оформити допомогу малозабезпеченим. Її розмір становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (до складу сім'ї входить чоловік, дружина й діти до 18 років). У цьому році прожитковий мінімум для непрацездатних становить 2361 гривню. Тож, якщо дружина отримує, наприклад, 3800 гривень пенсії, то чоловікові доплатять 922 гривні (відтак родина матиме загалом 4722 гривні щомісяця). А якщо жінка має пенсії більше, ніж 4722 (два прожиткові мінімуми), то чоловікові нічого не заплатять.

— Кому ще можуть відмовити в призначенні допомоги?

— Допомога малозабезпеченому після 60 років не призначається, якщо він одержує пенсію або соціальні виплати як компенсацію за ушкодження здоров'я на виробництві, або ж коли працює. Також допомогу не виділять тим, у кого хто-небудь з членів сім'ї протягом року перед зверненням здійснив покупку чи оплатив послуги на понад 50 тисяч гривень. Чи якщо у власності претендента на допомогу або його членів сім'ї є інша квартира чи будинок і загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї і додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю. Людина не може претендувати на допомогу малозабезпечним, коли в неї або в когось із сім'ї є більше ніж один автомобіль або інший транспортний засіб. Не призначать допомоги тим, хто не задекларував додаткові джерела для існування, наприклад, здавання в оренду житла, транспортних засобів або ж зарплату членів сім'ї, які офіційно не працевлаштовані.

— Куди звертатися і які документи потрібно подати для призначення такої допомоги?

— У ЦНАП або до уповноважених осіб із соціального захисту населення територіальної громади за місцем прописки чи за адресою фактичного проживання. Для цього слід подати заяву, паспорт, ідентифікаційний код, довідку з Пенсійного фонду про наявний страховий стаж та декларацію про доходи й майновий стан за останні пів року, яка заповнюється на підставі доходів кожного члена сім'ї.

— А на які виплати може розраховувати особа, якій виповнилося 65 років, але вона не має 15 років мінімального страхового стажу для призначення пенсії?

— Особи з 65-літнього віку, в яких недостатньо страхового стажу, мають право на отримання державної соціальної допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних, який становить 2361 гривню. Але знову ж таки є нюанс — дохід на сім'ю не має перевищувати більше як два прожиткові мінімуми. Тобто, якщо дружина отримує зарплату або пенсію меншу, ніж 4722 гривні, то чоловікові будуть виплачувати по 2361 гривню на місяць. Якщо ж дохід дружини перевищує 4722 гривні, то соціальної допомоги йому не призначать.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 22 (10785) 30 травня — 6 червня 2024

Зміст