Новини і автомобілі

Дата і час:

Підвищувати податки чи краще боротися з корупцією?

Зміст

Схоже, влада вирішила обрати перший варіант. Але чи допоможе це наповнити бюджет?

Україні бракує грошей на армію, тому треба збільшувати ставки основних зборів - так вважають у Кабміні й вже готують законодавчі зміни. Перегляд стосуватиметься податку на додану вартість (ПДВ), військового збору та акцизів. Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зауважив, що "підвищення податків неминуче".

— То які податки й на скільки планує збільшити влада?

— Кабмін уже подав до Ради законопроект про підвищення акцизів, — каже кандидат економічних наук Олександр Хмелевський. — Якщо депутати за нього проголосують, то акцизи на пальне та спиртне зростуть уже з 1 липня. Так, акциз на бензин планують підвищити на 13,6%, на дизельне пальне — на 27,3%, на зріджений газ — на 21,7%. Водночас акциз на вино має зрости на 45,2%. Уряд розраховує, що підвищення акцизів дозволить до кінця року додатково зібрати 15,5 мільярда гривень. Зрозуміло, такий крок зумовить зростання цін на пальне та спиртне. Збільшення цін на пальне своєю чергою призведе до зростання цін і на інші товари, адже транспорт у своїй роботі використовують усі підприємства.

— А як можуть змінитися ставки ПДВ та військового збору?

О. Хмелевський:

— Уряд готовий підвищити військовий збір з 1,5% до 5%. Аналогічну ставку податку в розмірі 5% хоче запровадити і для фізичних осіб — підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування. Якщо цю ідею вдасться реалізувати до кінця червня, то до кінця року можна додатково зібрати приблизно 9 мільярди гривень.

Крім того, тривають дискусії щодо збільшення ПДВ на 1—3% (нині ПДВ в Україні становить 20%. — Авт.). Якщо ПДВ підвищать з 1 липня, то за пів року можна буде додатково зібрати приблизно 3,5 мільярда гривень.

— Як загалом розцінюєте такі наміри влади?

— Це вимушений крок. Ми бачимо, що активна фаза війни триває. Останніми місяцями агресія з боку RU24022022FASH21 навіть посилюється, зокрема на Харківщині та на півдні. Зрозуміло, що швидкого завершення війни не буде. Це означає, що Україні й далі доведеться дуже багато витрачати на оборону, — зауважує голова Комітету економістів України Андрій Новак. — І тут ми не можемо розраховувати лише на партнерів, які підтримують Україну. Ми також повинні робити адекватні кроки, щоб максимально забезпечувати потреби оборони із власних джерел. Власні джерела — це тільки податки. Треба їх трохи підвищувати, щоби збільшити надходження до бюджету, 50% витрат якого — це витрати на оборону.

Що стосується підвищення ПДВ та акцизів, то ці зміни можна розглядати. А от рішення про збільшення військового збору — контроверсійне, — каже експерт з економічних питань Борис Кушнірук. — 5% військового збору для платників єдиного податку на третій групі фактично вдвічі збільшить на них податкове навантаження — до 10% від обороту. Це багато для малого й середнього бізнесу. Хтось із підприємців зможе заплатити ці 5%, для когось це буде додатковим стимулом залишатись у тіні, а для когось — піти у тінь.

— На ваш погляд, чи є альтернатива підвищенню податків у нинішніх умовах?

Б.. Кушнірук:

— Так. На жаль, наші урядовці й парламентарі не говорять про те, що вони зробили для того, щоб мобілізувати кошти до бюджету в межах чинного законодавства. А не секрет, що зловживання з адмініструванням ПДВ триває, і тут далі крадуть гроші. Не секрет, що у нас чверть ринку тютюнових виробів перебуває у тіні, а це акциз.

А. Новак:

— Справді, крім загального підвищення великих податків, джерелом наповнення бюджету є боротьба з корупцією, з ухилянням від сплати податків і так далі. Уже давно час прикрити офшорні схеми й корупцію на митниці. Адже ми бачимо, що дуже багато посадовців, які працюють у податковій та на митниці, неадекватно збагачуються, переписують майно або більшу його частину на родичів.

О. Хмелевський:

— Усі заходи щодо підвищення податків у разі їх успішної реалізації забезпечать додаткові надходження до бюджету в цьому році не більше як на 30 мільярдів гривень. Навряд чи така сума здатна вирішити проблему дефіциту держбюджету, який на цей рік запланований у розмірі 1,6 трильйона гривень.

Понад те, будь-яке підвищення податків призводить до зростання тінізації економіки. Підприємства переводять частину своїх операцій у тінь, знижують свої доходи та мінімізують розмір податків. Як свідчить досвід попередніх підвищень зборів, уряду вдається зібрати додаткових податків не більше як половину із запланованих обсягів. Виникає питання: чи доцільно витягувати гроші з і так уже збіднілих громадян та підприємств і підвищувати напругу в суспільстві через декілька додаткових мільярдів гривень, які насправді не вирішують проблему дефіциту держбюджету? На мій погляд — ні.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 22 (10785) 30 травня — 6 червня 2024

Зміст