Новини і автомобілі

Дата і час:

Готуйтесь, учні, стріляти й керувати дронами

Зміст

В українських школах запроваджують загальновійськову підготовку. В чому вона полягатиме?

Верховна Рада підтримала законопроект про вдосконалення системи початкової загальновійськової підготовки. Її проводитимуть у школах (10 -11 класах), закладах професійно-технічної, фахової перед вищої та вищої освіти. Загальновійськова підготовка полягатиме у військово-патріотичному вихованні, зокрема у викладанні предмета "Захист України". Подробиці — у розмові з членом комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Романом Грищуком.

— Досі освітня програма передбачала допризовну та початкову загальновійськову підготовку, які суперечать одна одній, — пояснює парламентар. — Новий закон усуває цю невідповідність — тепер буде лише початкова загальновійськова підготовка. Її проходитимуть. як хлопці, так і дівчата, починаючи з нового навчального року, тобто з 1 вересня.

— Які саме знання здобуватимуть учні та студенти в межах загальновійськової підготовки?

— Вивчення предмета "Захист України" проводитимуть окремо за двома різними навчальними планами — для хлопців і для дівчат. Навчальний предмет в обох випадках матиме назву "Захист України", для групи дівчат — з уточненням "Основи медичних знань".

Нині відбувається комплексна реформа цього предмета. Оновлюють зміст, матеріальну-технічну базу, підходи до викладання. Буде запроваджено модульну систему викладання, коли кожен модуль — окрема важлива тема. Наприклад: домедична допомога, цивільний захист, інформаційна безпека, топографія, інженерія. До слова, інженерія — це про керування безпілотними апаратами, радіозв'язок і різноманітні технології військового контексту.

Юнаків навчатимуть стріляти з автомата (малокаліберної гвинтівки) бойовими патронами. Тренування відбуватимуться на стрільбищах і в тирах військових частин, вищих військових навчальних закладів чи спортивних організацій. Дівчата, на їхнє бажання, у разі згоди батьків або осіб, які їх замінюють, можуть навчатися за програмою для групи юнаків.

Загалом кажучи, буде відкинуто застарілі теми, зокрема стройову підготовку. Більший акцент робитимуть на розумінні важливості захисту держави та опануванні нових технологій, які використовують у сучасній війні.

— Хто викладатиме предмет "Захист України"?

— Нині у багатьох школах цей предмет на 0,5 ставки викладають учителі фізкультури, історії чи інших дисциплін. Власне викладачів "Захисту України" дуже мало, тому уряд заклав гроші на підвищення кваліфікації педагогів. Загалом на підготовку учителів, на оновлення навчальних центрів "Захисту України", на закупівлю обладнання, на облаштування інтерактивних тирів виділено 1,74 мільярда гривень. Кабінети "Захисту України" мають бути сучасними, а не зі старими радянськими плакатами та протигазами.

До викладання можна буде залучати і представників громадських, волонтерських, ветеранських організацій. Тому що один викладач "Захисту України" не може досконало розумітися на кожному з модулів. Скажімо, інформаційна безпека, домедична допомога, стрілецька підготовка — це дуже різні програми.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 22 (10785) 30 травня — 6 червня 2024

Зміст