Новини і автомобілі

Дата і час:

Повістки надсилатимуть поштою

Зміст

Повістки надсилатимуть поштою

Уряд надав співробітникам військкоматів ще більше повноважень і змінив правила вручення повісток

Кабмін ухвалив постанову №558, якою вніс зміни до положення про роботу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. А також — прописав нововведення щодо вручення повісток.

— То що змінюється?

— Досі районні ТЦК лише оформляли відстрочки від призову під час мобілізації та вели їх спеціальний облік, — пояснює Вікторія Кузьменко, адвокатка. — Змінами до постанови ТЦК та СП надали право ще й проводити перевірку підстав надання відстрочок. Серед нововведень у роботі територіальних центрів комплектування й контроль обліку та бронювання у державних органах.

— Що він передбачає?

— Співробітники ТЦК матимуть право здійснювати нагляд за веденням військового обліку та бронюванням військовозобов'язаних у місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах та в закладах освіти.

— Які ще нововведення у роботі ТЦК передбачено?

— Крім звичних функцій, на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладено ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Також співробітники ТЦК матимуть право в період проведення мобілізації перевіряти військово-облікові документи чоловіків віком від 18 до 60 років. Військкомати здійснюватимуть фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відео- фіксації, а також можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до реєстру "Оберіг".

Обласні ТЦК, як і ТЦК Києва, відтепер мають сприяти організації проведення контрольного медичного огляду осіб, визнаних районними та міськими призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до служби. А також тих осіб, котрі незгодні з результатами В ЛК і рішеннями районних призовних комісій, та громадян, направлених для проходження базової військової служби, перед відправленням у навчальні центри чи навчальні частини. Якщо раніше ТЦК у взаємодії з районними держадміністраціями та органами місцевого самоврядування здійснювали організацію підготовки та проведення призову на строкову службу, то тепер спільно направлятимуть українців для проходження базової військової служби. Також ТЦК зможуть звертатися до суду із позовною заявою про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації стосовно чоловіків, котрі не виконали їхні вимоги.

— А що змінилося у правилах вручення повісток?

— Іншою постановою №560 Кабмін затвердив порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період. Цей документ змінює правила вручення повісток. Представники ТЦК можуть вручати повістки військовозобов'язаним цілодобово й у будь-яких місцях. Підтвердженням вручення повісток є особистий підпис громадянина про її отримання, відеозанис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, а також відеозанис відмови військовозобов'язаного отримати повістку.

Крім того, врученими будуть вважатися повістки в разі надсилання їх через засоби поштового зв'язку. День отримання повістки підтверджується інформацією або документами від поштового оператора. Врученою буде вважатися навіть повістка, якщо громадянин відмовився отримати поштове відправлення або просто не прийшов за ним на пошту. А також — коли проставлена відмітка про відсутність особи за адресою місця проживання, яке вона повідомила ТЦК та СП під час уточнення своїх облікових даних. Тобто повістка вважатиметься врученою, навіть якщо людину не зможуть знайти за місцем проживання ні представники ТЦК, ні листоноша.

Зауважу, що повістки почнуть розсилати чоловікам поштою з 18 липня — після того, як спливе встановлений новим законом про мобілізацію строк у 60 днів на уточнення військово-облікових даних.

— Військовозобов'язаним у ТЦК вклеюватимуть штрих-код. Навіщо?

— Електронний код військовозобов'язаних або VIN-код використовується для обліку в системі "Оберіг" як унікальний ідентифікатор. Він створений для прискорення пошуку інформації про конкретну особу в реєстрі та полегшення ведення військово-облікової документації. Штрих-код складається із 19 цифр. Досить ввести їх — і в електронній формі з'явиться абсолютно вся інформація про особу: прізвище, ім'я, по батькові: дата народження; дані про військово-облікову спеціальність тощо. І не потрібно її шукати в паперових картотеках. Штрих-код вклеюватимуть під час оновлення даних у ТЦК. Якщо його у військовому квитку чи іншому військово-обліковому документі немає, то буде зрозуміло, що людина не оновлювала даних у ТЦК, і можуть виникнути проблеми. За кодом можна перевірити особу з будь-якого територіального центру комплектування та соціальної підтримки, незалежно від регіону. Це дасть можливість уникнути неприємних ситуацій, які інколи бувають у період воєнного стану. Отримання штрих-коду обов'язкове для всіх українців, котрі підлягають військовому обов'язку.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 21 (10784) 23 — 30 травня 2024

Зміст