Новини і автомобілі

Дата і час:

Медсестра не стала на військовий облік. І...

Зміст

Медсестра не стала на військовий облік. І...

Жінку, яка отримала повістку й не з'явилася до військкомату, покарали: подробиці гучної справи

Мешканка Закарпаття, медсестра за освітою, отримала повістку для проходження військово-лікарської комісії. Але проігнорувала її. Мукачівський міськрайонний суд визнав жінку винною в ухиленні від військового обліку.

Як зазначається у матеріалах справи, обвинувачена свого часу закінчила медичний коледж і здобула спеціальність медсестри. Відповідно до законодавства має статус військовозобов'язаної. Тепер не працює. 9 квітня цього року вона проігнорувала попередження начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо необхідності надання відомостей про стан здоров'я. Наступного дня жінці вручили повістку на проходження ВЛК. Вона мала прибути до ТЦК протягом 10 днів. Представники відомства попередили закарпатку про кримінальну відповідальність у разі неявки. Проте медсестра до установи так і не з'явилася. Жодних поважних причин на це у неї не було.

На судовому засіданні обвинувачена свою провину повністю визнала й попросила призначити покарання у формі штрафу. Суд врахував, що вона не має судимості, не перебуває на обліку в психіатра чи нарколога й за місцем проживання характеризується посередньо. Відтак медсестрі призначили мінімальне покарання — оштрафували на 5100 гривень. Позаяк справу розглядали у спрощеному провадженні, то вона не зможе оскаржити цей вирок в апеляційному суді.

— Військовозобов'язаних жінок, як і чоловіків, можуть притягувати до відповідальності за порушення правил військового обліку та мобілізації, — коментує Яромир Цімура, військовий адвокат. — Зауважу, що обов'язковому взяттю на військовий облік підлягають жінки-лікарі, медсестри, стоматологи, акушерки та фармацевти від 18 до 60 років. Це не означає, що їх відразу мобілізують. Адже облік потрібний лише для узагальнення даних про резерв медиків.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, повинні протягом 60 днів з часу набрання чинності нового закону про мобілізацію, тобто до 16 липня цього року, уточнити свої персональні дані в ТЦК або через центр надання адміністративних послуг чи електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста. Й прибувати за викликом у ТЦК та СП для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік та проходження медичного огляду.

Зазначу, що жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на службу в армії чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час у добровільному порядку.

— Чи потрібно жінкам самостійно йти до ТЦК та СП і ставати на військовий облік?

— Ні. Адже заклади професійної, фахової перед вищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання подають список щодо таких осіб до місцевих територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Крім того, керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій повідомляють військкомати про жінок-медиків та фармацевток, які в них працюють.

Такі списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, — додає Олеся Гродовська, юристка. — Далі жінки в семиденний строк із дня отримання таких посвідчень повинні прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки й стати на військовий облік. Важливо наголосити, що жінки,котрі здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, не перебували на військовому обліку й не отримували військово-обліковий документ, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані до кінця 2026 року. А вже з початку 2027 року ті, хто не стане на облік, не зможуть працевлаштуватися за фахом. Випускники медичних і фармацевтичних закладів повинні стати на військовий облік протягом місяця після завершення навчання.

— Які документи потрібно подати жінці для того, щоб стати на військовий облік?

О. Гродовська:

— Для постановки на військовий облік необхідно подати: заяву; паспорт або ID-картку; ідентифікаційний номер; документ про здобуття спеціальності; довідку з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює; свідоцтва про народження дітей або документ про опіку та свідоцтво про шлюб. Далі жінку скеровують на медкомісію, яка надасть висновок про придатність чи непридатність до військової служби. Медкомісію військовозобов'язані жінки проходять так само, як і чоловіки, але з обов'язковим оглядом у гінеколога.

— Чи зможуть жінки, котрі перебувають на військовому обліку, виїхати за кордон?

Я. Цімура:

— Обмеження виїзду за кордон стосується тільки військовозобов'язаних чоловіків. Виїзд жінок, які перебувають на військовому обліку, наразі правилами перетинання державного кордону не обмежений.

— Як каратимуть жінок, які не стали на військовий облік?

Я. Цімура:

— З 18 травня набули чинності нові, вищі штрафи за ухилення від мобілізації. За порушення військовозобов'язаними правил військового обліку в мирний час можуть оштрафувати на суму від 3400 до 5100 гривень. За повторне протягом року вчинення порушення санкція передбачає накладення штрафу від 5100 до 8500 гривень. Під час воєнного стану сума штрафу становить від 17 до 25,5 тисячі гривень.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 21 (10784) 23 — 30 травня 2024

Зміст