Новини і автомобілі

Дата і час:

Екзамен для служителів Феміди

Зміст

Екзамен для служителів Феміди

Судді, котрі не пройдуть кваліфікаційне оцінювання, втратять свої посади: подробиці

Вища кваліфікаційна комісія суддів України відновила кваліфікаційне оцінювання суддів на відповідність займаній посаді. Його повинні пройти 1884 судді місцевих та апеляційних судів. Комусь доведеться цю процедуру розпочинати зі складання іспиту, а переважна більшість (1775 осіб) допущені до другого етапу-дослідження досьє та проведення співбесіди.

До етапу співбесід долучається Громадська рада доброчесності, яка має сприяти Вищій кваліфікаційній комісії суддів України (ВККСУ) встановленні відповідності судді чи кандидата на посаду судді критеріям професійної етики та доброчесності.

Кваліфоцінювання — це процедура очищення судової влади, що почалося ще з судової реформи в 2016 році, — каже Ніка Крейденкова, членкиня Громадської ради доброчесності. — Кваліфікаційне оцінювання суддів зупинилося у 2019 році. Тоді Верховна Рада розформувала ВККСУ, оскільки вона не могла забезпечити ефективного оцінювання суддів. Після перезавантаження ВККСУ його відновили.

— Хто найперше має пройти кваліфоцінювання?

— Ті, хто обіймав посаду судді ще в 2016 році. У пріоритеті так звані судді-"п'ятирічки", яких обрали за старим законодавством до 2014 року. Нагадаю, раніше судді призначалися спершу на п'ять років, а пізніше — безстроково. У таких суддів завершився термін повноважень, вони не здійснюють правосуддя, однак отримують заробітну плату, оскільки формально не звільнені. Якщо вони пройдуть оцінювання, то знову здійснюватимуть правосуддя, що частко вирішить проблему дефіциту суддів.

Також у пріоритеті судді, котрі пройшли половину оцінювання, та судді з великих міст. Хто не пройде кваліфоцінювання — буде звільнений з посади.

— А як Громадська рада залучена до оцінювання?

— Ми проводимо співбесіди з суддями. А також шукаємо інформацію про них, систематизуємо її й подаємо висновок щодо відповідності чи невідповідності судді критеріям доброчесності та професійної етики. Його розглядає ВККСУ. Якщо комісія погоджується з нашим висновком щодо не доброчесності судді, то його звільнять. А якщо ні, то має "подолати" цей висновок 11 голосами з 16 членів ВККСУ.

Усі співбесіди із суддями транслюватимуться у прямому ефірі на офіційній ютуб-сторінці Комісії. їх проводять чотири члени колегії. Троє — це члени ВККСУ та один представник від Громадської ради доброчесності.

Перед початком оцінювання ВККСУ спільно з Громадською радою погодили перелік індикаторів, які свідчать про невідповідність судді чи кандидата на посаду судді критеріям доброчесності та професійної етики, а також принципи їх застосування. Наявність хоча б одного з індикаторів свідчить про не доброчесність особи. Зокрема, мова йде про походження статків судді, затягування ним розгляду справ, ухвалення рішень з політичних мотивів, підтримку агресивних дій інших держав проти України тощо. Загалом таких індикаторів 18.

— Скільки часу триватиме кваліфоцінювання?

— Орієнтовно два-три роки. Хоч усе залежатиме від темпів оцінювання. Головне — якість, а не швидкість. За попередньої ВККСУ оцінювання відбувалося у режимі конвеєра — за місяць його проходили 300 суддів. Тепер такого не буде.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 47 (10758) 23 — 30 листопада 2023 року

Зміст