Новини і автомобілі

Дата і час:

А ви зареєстрували свій пістолет?

Зміст

Розповідаємо, як і хто може отримати дозвіл на зброю

В Україні вже п'ятий місяць працює Єдиний реєстр зброї. За даними Нацполіції, за цей час правоохоронці надали більш як 103 тисячі різних видів дозволів на зброю.

Єдиний реєстр зброї (ЄРЗ) мав би стати потужним інструментом для відслідковування руху зброї з моменту виготовлення і життєвого циклу (знищення, втрати), — розповідає Юрій Мінкін, адвокат, власник зброї.

Сьогодні цю базу даних веде МВС. Хоч Українська асоціація власників зброї пропонувала, щоб цей реєстр провадив Мін'юст. Бо виходить, що МВС і веде ЄРЗ, і видає ліцензії на виробництво зброї, і дозволи на її ввезення, придбання, зберігання. Це так, якби в якійсь фірмі функції головного бухгалтера, експедитора, комірника і директора виконувала лише одна особа. З точки зору контролю - це дуже неефективно.

Що ж до наповнення ЄРЗ, то є певні нюанси. Термін перереєстрації зброї, продовження дозволу — три роки. Тож від літа цього року ще треба чекати три роки, аби в реєстрі з'явилася інформація про наявну зброю у громадян. Це якщо ніхто не порушуватиме строки перереєстрації.

Раніше власникам видавали дозволи на зброю у вигляді книжечок. Нині ж власник зброї може одержати витяг з Єдиного реєстру зброї. Це документ з QR-кoдом, фотографією власника, даними про зброю. Здавалося б, що все стало зручно. Та скористатися цим наразі можуть тільки ті, хто перереєстрував свою зброю за новими правилами.

Наприклад, у мене є перереєстрована малокаліберна гвинтівка й перереєстрований спецзасіб. Тож можу отримати витяги з реєстру. Але нарізний карабін і ствольна зброя у реєстрі ще відсутні, адже маю перереєстровувати їх пізніше. Тож наразі не можу отримати витяги на цю зброю.

— А які варіанти отримання дозволу на зброю?

— Доступ до реєстру мають магазини зброї. Вони мають право за дорученням клієнта подавати документи до ЄРЗ для отримання дозволу на зброю.

Також подавати документи у дозвільну систему можна особисто, поштою чи в електронній формі через Єдине вікно для громадян. До речі, навесні цього року МВС видав наказ №622, яким дещо змінив порядок обігу зброї. Тож якщо даних про зброю немає у реєстрі, боєприпаси до неї не мають права продавати. І це попри те, що строк перереєстрації зброї не минув.

— А як щодо самої процедури отримання дозволів на зброю? Щось змінилося?

— Наприклад, довідка про огляд технічного стану зброї і відстрілів тепер цифрова. Вона одразу підтягується у базу. А для отримання дозволу потрібна копія паспорта, документ, що посвідчує місце реєстрації. Раніше придбати зброю могли тільки громадяни України. Тепер таке право надано особам, що мають постійне місце проживання в Україні.

Також раніше для отримання дозволу на зброю можна було подавати документ, що посвідчує право проживання у житловому приміщенні. Це адреса, яка зазначається у заяві. Тепер треба обов'язково подавати дані із демографічного реєстру — свідчення про те, що людина має постійне, а не тимчасове місце проживання.

І ще: якщо раніше я отримував дозвіл на придбання зброї, то зазначалося, скільки одиниць можу придбати. Тепер же, доки діє дозвіл на придбання (а він діє лише три місяці), кількість одиниць або основних частин, які я можу купити, не обмежена. Та всі ці одиниці зброї треба зареєструвати протягом 10 днів із дня придбання.

Богданна МАРТИНИК

"Експрес" № 47 (10758) 23 — 30 листопада 2023 року

Зміст