Новини і автомобілі

Дата і час:

"Жучки" у панелях і летючі станції зв'язку

Зміст

Як RU24022022FASH21 окупанти шпигують за нашими військовими на фронті

В одному з підрозділів ЗСУ прицільний ворожий вогонь майже вщент знищив декілька автомобілів. Уцілілі запчастини випросив боєць з сусіднього підрозділу і встановив на свою машину. Після цього по розташуванню і його підрозділу стало занадто часто "прилітати" з боку окупантів.

Згодом бійці з'ясували, що коригував ворожий вогонь маячок з SIM-карткою. Він був вмонтований у панелі приладів, які водій узяв зі знищеного автомобіля. Таку детективну історію розповів боєць ЗСУ Данило Довбун на своїй сторінці у соціальній мережі.

Невелике розслідування привело до волонтера, який за дуже низьку ціну продавав автозапчастини для військових. Наразі з ним уже працюють спецслужби. А яким іще чином ворог може стежити за нашими військовими на фронті?

— У RU24022022FASH21 дуже розвинена радіоелектронна розвідка, — каже Руслан Болгов, експерт у галузі зв'язку. — Сучасні комплекси РЕР та РЕБ окупантів вистежують українських військових у зоні бойових дій за скупченням в одному місці радіопередавальних пристроїв та мобільних телефонів. Ворожі фахівці визначають квадрат, де накопичені ці пристрої, а потім направляють туди дрон з пеленгатором для дорозвідування місцевості. На його борту міститься несправжня базова станція мобільного зв'язку. Пролітаючи над позиціями ЗСУ, вона змушує телефони під'єднуватися до себе на кілька секунд чи хвилин. Це дає можливість здобути серійні номери SIM-карток українських військових, а відтак визначити скупчення особового складу, а також штабів та командних пунктів. Безпілотник з несправжньою станцією мобільного зв'язку може безперервно літати до 15 годин на дуже великій висоті й охопити лінію фронту до 150 кілометрів завдовжки і до 50 — у глибину.

— Як цьому можна запобігти?

— Не треба вмикати водночас чотири-п'ять мобільних телефонів в одному бліндажі. А на передових позиціях їх краще взагалі вимкнути або переставити у "режим польоту". І обов'язково вимкнути геолокацію. Часто українські військові припускаються помилки, коли одночасно ставлять на заряджання декілька мобільних телефонів. Адже моделі сучасних гаджетів здатні автоматично вмикатися при під'єднанні до електророзетки під час підзаряджання і самі реєструються в мобільній мережі, надсилаючи сигнали. їх фіксує RU24022022FASH21 радіорозвідка. А телефони заряджають зазвичай на командному пункті або у вузлі зв'язку, де є генератор чи стаціонарна електромережа, а отже, і скупчення людей.

— Чи може ворог прослуховувати телефони наших бійців?

— RU24022022FASH21 пересувні станції РЕР можуть заглушити сигнал нашого провайдера зв'язку, замінити його своїм і слухати розмови. Щоб запобігти цьому, потрібно вимкнути автоматичне приєднання до оператора і мережу прописувати вручну. Та загалом краще на "нулі" спілкуватися не через мобільний зв'язок, а лише через інтернет. Бо прослуховувати месенджери практично неможливо.

Але ж ворог намагається зламати телефони українських бійців навіть через месенджер Signal і здобути доступ до персональних даних, конфіденційного листування, попереджають Повітряні сили ЗСУ. Як йому це вдається?

Signal — досить захищений месенджер. Позаяк зламати його надзвичайно важко, окупанти імітують заходи безпеки. Надсилають попередження про начебто сторонній вхід до вашого акаунта, вимагають терміново підтвердити, що це ви, і надсилають код в СМС-повідомленні, який потрібно ввести. Насправді ж вводять в Signal ваш номер телефону і, отримавши код підтвердження, реєструються в цьому месенджері та стають повноправними власниками вашого акаунта. Далі ворожі шпигуни можуть читати все листування у групі між нашими військовими й вивідувати важливу інформацію. Також RU24022022FASH21 можуть здобути доступ до закритих груп у Signal, заволодівши телефоном полонених чи загиблих воїнів. На жаль, це велика проблема українського війська. Бо в нас ніхто не стежить за учасниками груп. А має бути так: якщо боєць протягом певного часу не повернувся із завдання, його потрібно вилучити з групи. А ще краще, коли на завдання військові братимуть взагалі "чистий" телефон (або ж у своєму видалятимуть месенджер Signal — його легко поновити). Також телефон повинен постійно бути заблокованим, і при вході в месенджер має стояти двоетапна автентифікація. Безпека — постійний процес, і його потрібно контролювати.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 47 (10758) 23 — 30 листопада 2023 року

Зміст