Новини і автомобілі

Дата і час:

П'яні й дуже небезпечні

Зміст

П'яні й дуже небезпечні

Чому деякі українці сідають за кермо напідпитку і як карають нетверезих водіїв за кордоном?

З початку року правоохоронці затримали 130 тисяч водіїв, які автівкою керували у стані алкогольного сп'яніння. А торік українські суди призначили 95184 штрафи таким водіям на загальну суму 1,87 мільярда гривень. За даними поліції, саме водіння у нетверезому стані спричиняє найбільше аварій з жертвами. Середній вік тих, хто сідає за кермо напідпитку, — 37 років. Причому майже 3% порушників-жінки.

— На жаль, майже третина водіїв, стосовно яких складено протоколи за керування транспортними засобами в нетверезому стані, залишаються непокараними, — каже Олександр Гарбар, адвокат, — Досить часто це відбувається через неналежне оформлення протоколів та недотримання процедури документування порушення. А значна частина водіїв уникає відповідальності через корупцію та недоброчесність окремих суддів. І лише 10% порушників, яких притягують до відповідальності й позбавляють права керування транспортними засобами, чекають рік, а потім йдуть на перескладання екзаменів, щоб знову отримати посвідчення. Решта далі спокійнісінько їздить. І нерідко деякі знову сідають за кермо напідпитку. Статистика свідчить, що здебільшого смертельні ДТП стаються після того, як водії уникають відповідальності за керування автомобілем у стані сп'яніння.

— То, може, замале покарання?

— Відповідальність за керування транспортними засобами в нетверезому стані у нас досить сувора, — каже Яна Кутова, речниця Патрульної поліції України. — Якщо водій попався вперше за кермом напідпитку, то його оштрафують на 17000 гривень із позбавленням права керування на один рік. За повторне протягом року порушення сума штрафу становить 34000 гривень із забороною сідати за кермо протягом трьох років. А за третє поспіль порушення передбачено 51000 гривень штрафу із позбавленням права керування на 10 років. Також можуть конфіскувати транспортний засіб.

— Якщо на порушників І штрафи не діють, то варто застосовувати інші методи — профілактичні, — вважає Олександр Грабчук, юрист. — Скажімо, на заняттях в автошколах майбутнім водіям можна демонструвати так звані п'яні окуляри, які імітують вплив алкоголю на поведінку та координацію рухів людини. Можливо, навіть проводити онлайн-зустрічі з людьми, які відбувають покарання в колоніях за скоєну в нетверезому стані ДТП. І, безперечно, треба посилити покарання. На мою думку, за водіння у нетверезому стані маємо запровадити кримінальну відповідальність.

О. Гарбар:

— На жаль, у нас кримінальну відповідальність для нетверезих водіїв застосовують лише коли внаслідок ДТП завдано потерпілим середніх і тяжких тілесних ушкоджень або спричинено загибель людей.

— А як за водіння напідпитку карають за кордоном?

О. Грабчук:

— Наприклад, в Японії за керування в нетверезому стані водій заплатить штраф, мінімальний розмір якого еквівалентний 6700 доларам, або ризикує потрапити до в'язниці на п'ять років. Причому покарання загрожує не тільки водієві, а й пасажирам авто, які погодилися сісти до нього в салон. їм доведеться сплатити по 3000 доларів штрафу.

У Німеччині за п'яне водіння штраф розміром до 3000 євро. Щоправда, максимальну суму виписують тільки тим, у кого в крові виявляють 1,6 проміле алкоголю або хто на п'яному водінні попався втретє за рік. Такого порушника відправлять ще й складати "ідіотен тест" — медично-психологічне обстеження на придатність до водіння автомобіля. Пройти його без підготовки не вдасться. Тому спершу треба буде відвідати 40 платних занять з психологом, загальна вартість яких становить 4000 євро.

У США за нетверезе водіння винуватцеві загрожує штраф до 1000 доларів, а також, залежно від обставин порушення, короткочасне ув'язнення або виправні роботи. В Англії сума штрафу становить 4700 доларів, а в Франції залежить від рівня доходу водія — що багатший, то більше платить. Якщо у Китаї нетверезий водій скоїть ДТП із жертвами, його можуть засудити навіть до смертної кари.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 47 (10758) 23 — 30 листопада 2023 року

Зміст