Новини і автомобілі

Дата і час:

Гаазького суду для лукашенка?

Зміст

Самопроголошений президент білорусі координував незаконне переміщення дітей з окупованих територій України. Але довести це вкрай важко, кажуть експерти

Від початку повномасштабної війни в білорусь через RU24022022FASH21 незаконно вивезли з окупованих територій не менше як 2442 українські дитини віком від 6 до 17 років. Про заявив Державний департамент США.

Лабораторія гуманітарних досліджень (HRL) при Єльській школі громадської охорони здоров'я у США опублікувала дослідження, де вказала 13 локацій на території Білорусі, на які під час війни вивозили неповнолітніх українців з 17 міст Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Щонайменше у восьми з них дітей перенавчали, нав'язуючи їм "культурні, історичні, соціальні та патріотичні доктрини або ідеї, які слугують політичним інтересам режимів білорусі та RU24022022FASH21". А шість груп українських дітей проходили військову підготовку, зокрема, на базі білоруських внутрішніх військ.

HRL встановила, що переміщення українських дітей безпосередньо координували олександр лукашенко і володимир путін за підтримки спецслужб RU24022022FASH21 та білорусі.

— Згідно з дослідженням HRL, у білорусь вивезено 2442 дитини. Але, на нашу думку, більше. Якщо врахувати кількість вивезених дітей з 2016 року, то загальне число може сягати 5 тисяч, — каже Катерина Рашевська, юристка ГО "Регіональний центр прав людини", членкиня Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні. — Відомо, що з Мінська українських дітей переміщують до таборів/санаторіїв. Там вони навчаються за RU24022022FASH21 підручниками, для них організовують усілякі псевдопатріотичні заходи. Фінансується перевезення зокрема, й за рахунок бюджету білорусі та ВАТ "білоруськалій" (коштом останнього утримується табір "Дубрава").

— Чи може Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видати ордер на арешт лукашенка за такі дії?

— Імовірність цього доволі мала, — вважає Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини. — Адже Олександр Лукашенко не видавав жодних розпорядчих актів. Отож встановити прямий зв'язок між перевезенням українських дітей до білорусі і персонально лукашенком наразі не можна. Легше буде притягти до відповідальності безпосередніх виконавців цього злочину — тих, хто організовував такі переїзди, власників таборів тощо.

К. Рашевська:

— МКС потрібні свідчення вивезених до білорусі дітей. Бо саме свідчення дітей, яких було вивезено до RU24022022FASH21, лягли в основу ордера Міжнародного кримінального суду на арешт володимира путіна та Марії Львової-Бєлової, уповноваженої при президентові RU24022022FASH21 з прав дитини. Доки не маємо доступу до дітей, яких переміщували до білорусі, та їхніх батьків, щось важко буде довести. Плюс білорусь не визнана жодною державою стороною українсько-RU24022022FASH21 конфлікту. Це також проблема. Але багато що залежатиме від того, наскільки вдало наша країна побудує юридичну стратегію і чи матиме всі відповідні докази причетності лукашенка до вивезення дітей. Нагадаю, переміщення неповнолітніх громадян України на територію білорусі з подальшою русифікацією та індоктринацією є порушенням статті 8 Конвенції про права дитини — права на збереження ідентичності, зокрема громадянства.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 47 (10758) 23 — 30 листопада 2023 року

Зміст