Новини і автомобілі

Дата і час:

Дива нашої статистики

Зміст

На папері ціни знижуються, а в магазині — зростають

За підсумками жовтня, інфляція у річному вимірі становила 5,3%, повідомила Державна служба статистики. Це найнижчий показник із 2020 року. Разом з тим бачимо, що ціни на більшість товарів у магазинах підвищуються чи не щотижня. Як пояснити таку невідповідність? Про це — у розмові з виконавчим директором Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним та координатором експертних груп Економічної експертної платформи Олегом Гетманом.

— У Нацбанку та уряді констатують стрімке зниження інфляції, але у магазинах й на ринках ціни йдуть догори, а не донизу. Як це розуміти?

О. Пендзин:

— Якщо інфляція у річному вимірі становить 5,3%, це означає, що зі жовтня 2022-го по жовтень 2023 року ціни в середньому зросли на 5,3%. Не знизились, а зросли! Ціни могли б знижуватись, якби ми мали дефляцію.

О. Гетман:

— Інфляція минулого року становила 20—28%, тобто десятки відсотків, тож подорожчання товарів і послуг було відчутним. Цього року, порівнюючи з попереднім, ціни, якщо брати всі товари та послуги, зростають, але зростають малими темпами. Не на десятки відсотків, а лише на 5 — 6%. Сказане не означає, що всі ціни зросли на 5—6%, ні. Це означає, що одна група товарів могла подорожчати на 10% чи 15%, а інша — не змінитися у ціні або й подешевшати.

— Завдяки чому інфляція цьогоріч сповільнилася?

О. Пендзин:

— У 2023 році ми мали рекордний урожай зернових та олійних — близько 81,6 мільйона тонн. Для порівняння, торік було 73,8 мільйона тонн. Оскільки врожай високий, знизилися ціни на крупи та борошно. Крім того, подешевшали деякі овочі. Для прикладу, кілограм цибулі рік тому в торговельних мережах коштував понад ЗО гривень, тепер — трохи більше як 12 гривень.

Водночас попит на товари і послуги в Україні за останні півтора року різко знизився, адже за кордон виїхало близько 6,8 мільйона осіб. Якщо пропозиція переважає попит, то ціни закономірно знижуються.

О. Гетман:

— Треба говорити і про те, що в нас ускладнений експорт за кордон, бо складнішою стала логістика. Цей чинник тисне на ціни на внутрішньому ринку, і вони вимушено знижуються. Йдеться насамперед про м'ясні, молочні та олійні продукти.

Непродовольчі товари, зокрема імпортні, не подорожчали завдяки курсовій стійкості гривні до долара. У річному вимірі знизилися ціни на електроніку, побутову техніку, одяг та взуття. Крім того, повільнішими темпами дорожчали товари особистого догляду, ліки, меблі, товари для дому, автомобілі тощо. А ще, як відомо, уряд заморозив тарифи на більшість комунальних послуг. У підсумку це все й дало незначне підвищення цін проти минулого року.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 47 (10758) 23 — 30 листопада 2023 року

Зміст