Новини і автомобілі

Дата і час:

Без допомоги Україні, поки що

Зміст

Без допомоги Україні, поки що

Байден підписав тимчасовий бюджет США, який не передбачає коштів для нашої країни на наступний рік

Але, за словами посла США в Україні Оксани Маркарової, це не означає, що Білий дім перестане підтримувати Україну. Вона вважає, що Штати можуть затвердити нову допомогу Києву наприкінці листопада — у грудні. То які прогнози?

— Проміжний бюджет був ухвалений для того, аби запобігти шатдауну у США. Щоб федеральний уряд, військові, дипломати мали фінансування для реалізації своїх базових завдань, — каже Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма". — Це неповноцінний бюджет, у ньому не закладено коштів на міжнародні проекти, допомогу. І не лише Україні, але й Ізраїлю, Тайваню.

— Закон, який підписав Байден, передбачає тимчасове фінансування уряду США до 19 січня 2024 року, а деяких відомств — до 2 лютого наступного року, — додає Мирослав Станішевський, експерт із політики США аналітичного центру Adastra. — А до того часу потрібно прийняти федеральний бюджет. Республіканці хочуть його серйозно урізати, демократи ж виступають проти цього. Варто нагадати, що Республіканська партія контролює Палату представників, а Демократична — Сенат. Тобто кожна партія має блокувальний пакет. Тож, щоб прийняти федеральний бюджет, їм доведеться домовлятись. А з цим є проблеми. Цілком можливо, що в січні знову затвердять тимчасовий бюджет. Але не відомо, чи і в його рамках буде проголосовано пакет допомоги Україні.

— Чому?

М. Станішевський:

— Більшість республіканців, передовсім у Палаті представників, хочуть, щоб окремо було проголосовано питання допомоги Ізраїлю та Україні. Зокрема, за це виступає спікер Палати представників Майк Джонсон.

Адміністрація ьаидена на це не погоджується. А Джонсон дуже залежний від радикальної частини Республіканської партії, котра може усунути його з посади. Для республіканців питання допомоги України — тригер. Джонсону доведеться балансувати. Україна стала заручником цієї ситуації. Вочевидь, допомога їй буде вирішуватися під час переговорів між адміністрацією Байдена, керівництвом Палати представників та Сенату. Тож виділення коштів не варто чекати раніше як у січні. Хоча може бути знайдений інший інструмент надання допомоги Україні, адже законодавство США доволі гнучке.

Нагадаю, ще в жовтні президент США Джо Байден попросив у Конгресу додаткову допомогу на 106 мільярдів доларів, з яких 61,4 мільярда — для підтримки України, решта — для Ізраїлю, Тайваню і на зміцнення кордону між США та Мексикою.

О. Краєв:

— Проміжне рішення щодо допомоги України США можуть ухвалити ще цьогоріч, можливо, навіть у листопаді. Може йтися про 11 мільярдів доларів, як це передбачав тимчасовий пакет допомоги, що його запропонував Джо Байден.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 47 (10758) 23 — 30 листопада 2023 року

Зміст