Новини і автомобілі

Дата і час:

Хто копає яму під Залужного?

Зміст

Хто копає яму під Залужного?

Чи мають підґрунтя чутки щодо заміни головнокомандувача ЗСУ і чи зважиться політичне керівництво країни на такий крок?

Валерія Залужного, головнокомандувача Збройних сил України, який обіймає цю посаду з кінця липня 2021 року, цими днями критикували представники різних політичних сил. Проти генерала розпочалася реальна інформаційна атака. Хтось писав про дисертацію Залужного, інші звинувачували його у підігруванні кремлю, треті — у провалах на фронті. То що ж відбувається?

— Яку мету ставлять перед собою особи, які критикують головнокомандувача ЗСУ?

— А хто критики головнокомандувача ЗСУ? Нардепка Мар'яна Безугла? Вона не має морального права оцінювати дії генерала Залужного, — вважає Дмитро Снєгирьов, військовий експерт, співголова громадської ініціативи "Права справа". — Для цього у неї нема ні відповідної профільної освіти, ні життєвого досвіду, ні розуміння поточної ситуації на фронті. Є тільки бажання подобатися політичному керівництву. Своїми заявами депутатка лише дискредитує вищий законодавчий орган України.

Цькування головнокомандувача під час війни — це верх цинізму, прояв недалекоглядності й злочин проти держави, — вважає Андрій Смолій, громадський діяч, політичний експерт, юрист-міжнародник. — Впевнений, що цю карту теж розігрують у Кремлі, де не покидають спроб посіяти хаос в Україні. Всі RU24022022FASH21 сили нині намагаються максимально розхитати позиції пана Залужного й добитися його звільнення з посади головнокомандувача Збройних сил України.

— Можливо, хтось вважає Валерія Залужного політичним конкурентом?

— Президент говорить, що він проти проведення виборів у 2024 році, — каже Олександр Коваленко, військовий та політичний оглядач групи "Інформаційний спротив". — Тож наче й нема чим перейматися. І якщо Валерій Залужний таки вирішить піти у політику, то це, думаю, може статися лише після завершення війни.

А. Смолій:

— Важко судити, чи таки існує конфлікт між Зеленським і Залужним. Навіть якщо й так, не думаю, що це особиста позиція Зеленського. Таку політику формує оточення президента.

Усе ж ми поступово заходимо у передвиборчий процес. Вочевидь, це фальстарт, адже виборів навесні, найімовірніше, не буде. Та, попри це, певні групи впливу й деякі люди в Офісі президента дійсно розглядають Валерія Залужного як ймовірного конкурента Зеленського.

Хоч Валерій Федорович жодного разу не заявляв про те, що має політичні амбіції. Ми не знаємо його позиції щодо політичних питань. Проте недалекоглядні дії, зокрема й провладних сил, фактично підштовхують Залужного йти в політику. Та доки він залишатиметься на посаді головнокомандувача ЗСУ, доти не зможе балотуватися на виборах. А якщо Залужного звільнять, то в нього з'явиться можливість реєструватися кандидатом на пост президента і формувати свою політичну силу.

— Чи може наважитися керівництво держави на заміну Залужного під час війни? Якщо так, то які це наслідки матиме?

Д. Снєгирьов:

— Якщо Валерія Залужного спробують замінити, то це буде катастрофічною помилкою. Не можна звільняти людину, яка завдяки своєму авторитету фактично зберегла українську державу й Збройні сили України. Нагадаю, що саме вольові рішення Залужного не підривати в Києві мости через Дніпро врятували ситуацію. І саме вольові рішення головнокомандувача щодо централізації управління ЗСУ якісно відобразилися під час проведення операцій Збройних сил України на першому етапі війни, коли поставки військово-технічної допомоги були обмежені.

Якщо буде рішення про звільнення Залужного, то в наших західних партнерів виникатиме багато питань. Саме завдяки авторитету головнокомандувача ЗСУ ми отримували й отримуємо необхідну військово-технічну допомогу із Заходу.

Звісно, що в нас можливі будь-які сценарії. Але Залужний ефективно керує Збройними силами України, має авторитет, зокрема й на міжнародному рівні. Він спроможний об'єднати ЗСУ та західних партнерів для протидії RU24022022FASH21 агресії. Кадрові зміни щодо головнокомандувача найперше вдарять по політичному керівництву. Бо виглядатиме так, що дії вищих посадових осіб не відповідають їхнім попереднім заявам. До слова, рівень довіри суспільства до ЗСУ і Залужного сягає 90%.

О. Коваленко:

— Замінювати такого головнокомандувача ЗСУ, який, зокрема, вміє визнавати помилки, аналізує їх і шукає шляхи вирішення, — це дуже неправильний крок. Не думаю, що Валерія Залужного можуть звільнити. Навіть якщо це комусь і дуже хочеться. Зрештою дії головнокомандувача ЗСУ не дають приводу для його звільнення. Та й у дискредитаторів і критиканів немає якихось конкретних зачіпок, щоб аргументувати свої закиди.

А. Смолій:

— Гіпотетично, навіть якщо б влада хотіла мати більш лояльного й менш амбітного головнокомандувача ЗСУ, все ж не замінить його саме тепер. Щоб зробити це, треба провести відповідну інформаційну кампанію — певну підготовку з поясненням, чому це потрібно. Цього наразі не бачу.

Так, теоретично Валерія Залужного можуть звинуватити, наприклад, у провалі контрнаступу. Проте вже навесні було зрозуміло, що оборона держави-окупанта надзвичайно потужна і без додаткових засобів від наших західних союзників буде важко її прорвати. Хоч торік в ефірі телемарафону нам розповідали, що невдовзі ми питимемо каву в Ялті...

Богданна МАРТИНИК

"Експрес" № 46 (10757) 16 — 23 листопада 2023 року

Зміст