Новини і автомобілі

Дата і час:

"Пошукайте дрібніші гроші"

Зміст

Касир магазину каже, що не має решти й не продає товар. Що робити в такій ситуації?

"Я не зможу дати вам решти", "Пошукайте дрібніші гроші", "Ідіть міняйте, де хочете", "Не маю 50 копійок, буду вам винна". Чи не кожному з нас, мабуть, доводилося чути ці та інші фрази у торговельному закладі. Часто відсутність решти в продавця чомусь стає проблемою покупця. Це неприпустимо, кажуть експерти.

— Іноді касири намагаються вийти із ситуації, пропонуючи покупцеві купити більше товару, мовляв, тоді решта точно буде. Або ж, скажімо, замість кількох гривень дають цукерку, жуйку чи ще якусь дрібничку й кажуть: "Буду вам винна". Така практика зазвичай розповсюджена у невеличких магазинах, особливо, якщо купуєте товар у вранішні години. А трапляється, що через відсутність дрібних грошей вам узагалі нічого не продадуть, — розповідає Валерій Луцюк, експерт із захисту прав споживачів. — Такі дії — порушення вимог законодавства про ультиматуми з боку продавців неприпустимі. Проблема "у мене немає решти" — не ваша, а продавця чи касира. У "Положенні про ведення касових операцій у національній валюті України" №637 зазначено, що підприємства та підприємці мають забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі решти. Це їхній обов'язок.

— То як діяти, коли касир каже, що немає решти?

— Спробуйте спершу пояснити, що його дії незаконні. Якщо й далі він буде наполягати на своєму, тоді варто звернутися зі скаргою до власника чи адміністрації магазину. Вони зобов'язані відреагувати. А в разі відсутності реакції з їхнього боку необхідно написати заяву в податкову інспекцію. Там організують контрольну закупку на торговій точці, і якщо скарги покупця підтвердяться, то винних притягнуть до відповідальності. За відсутність у касі розмінної монети чи дрібних купюр штраф становить від 136 до 255 гривень.

— Але ж витрачати час і нерви на з'ясування стосунків з касиром і магазином — не найкращий вихід. Яким ще чином можна уникнути неприємної ситуації?

— Варто заздалегідь подбати, щоб у вашому гаманці були купюри невеликого номіналу. Зазвичай, коли знімаєте велику суму готівки, то банкомат за одну операцію може видати банкнотами по 500 чи 1000 гривень. Тому такі суми краще знімати за декілька заходів, скажімо по 100 чи 200 гривень. Але найкращий вихід, щоб не виникало проблем із рештою у магазинах, — розраховуватися банківською карткою або через додаток "гаманець" у мобільному телефоні, якщо у вашому гаджеті доступна така функція. Але варто уважно звіряти чек, аби сплачена сума не відрізнялася від вказаної на ціннику. Бо, на жаль, багато торгових точок "грішать" такими порушеннями.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 46 (10757) 16 — 23 листопада 2023 року

Зміст