Новини і автомобілі

Дата і час:

То війна чи воєнний стан?

Зміст

Уже рік і дев'ять місяців триває збройна агресія RU24022022FASH21. Але офіційно Україна так і не оголосила стану війни. Чому?

Воєнний стан та мобілізацію у нашій країні продовжили ще на 90 діб. Вони діятимуть щонайменше до 14 лютого 2024 року. Відповідні закони ухвалив парламент і підписав президент Володимир Зеленський. Це вже дев'яте поспіль продовження терміну воєнного стану з початку повномасштабного вторгнення RU24022022FASH21. Однак офіційно стану війни досі не оголошено.

— Які причини?

— Воєнний стан в Україні запроваджено з 24 лютого 2022 року, — пояснює Вікторія Поліщук, правознавиця. — Визначення цього терміна конкретно регламентовано в Конституції та профільному законодавстві. Згідно з ними, воєнний стан — це особливий правовий режим, який вводиться у державі або на окремих її територіях у разі збройної агресії чи загрози нападу, які становлять небезпеку територіальній цілісності.

— Але ж фактично ми перебуваємо в стані війни. Чому її не оголошено?

— У вітчизняному законодавстві чітко не прописано визначення "стану війни", а лише згадується, що його оголошує парламент за поданням президента. Натомість правові аспекти оголошення стану війни закріплено в Гаазькій конвенції 1907 року. Документом передбачено, що військові дії не повинні починатися без попередження. Держави мають повідомляти одна одну у формі ультиматуму про те, що будуть застосовувати свої збройні сили, шляхом звернення до власного народу чи до народу країни-супротивника. А вже згодом у міжнародному праві оголошення війни почало розглядатися як дія держави, котра має намір вчинити акт агресії. У результаті держави просто перестали оголошувати війну одна одній. Військові дії зазвичай проводять під виглядом різних операцій чи взагалі ігнорують свою причетність до них. Саме так і вчинила RU24022022FASH21, коли в 2014 році анексувала крим і розпочала бойові дії у Донецькій та Луганській областях, а в лютому минулого року повномасштабну війну назвала "спеціальною військовою операцією".

Україна не зобов'язана оголошувати війну RU24022022FASH21, оскільки міжнародне право визнає агресію однієї держави на території іншої війною по факту, без додаткових резолюцій та законодавчих актів. Ми опинилися у ситуації, коли RU24022022FASH21 першою відкрито під своїм прапором атакувала українські території. Відповідно, у нас виникло право на самозахист. Оголошувати війну в таких умовах немає сенсу, бо це дало б RU24022022FASH21 можливість маніпулювати на міжнародному рівні. Мовляв, Україна першою оголосила війну, тому її слід вважати державою-агресоркою.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 46 (10757) 16 — 23 листопада 2023 року

Зміст