Новини і автомобілі

Дата і час:

Стійте, це затримання. Цивільне

Зміст

Як небайдужі українці допомагають поліції розкривати злочини

Із 2013 року в нашій країні зафіксовано щонайменше 315 фактів цивільного затримання, повідомляє сервіс відкритих даних Опендатабот, Саме завдяки тому, що небайдужі громадяни спіймали правопорушників на місці злочину й передали правоохоронцям, переважну більшість зловмисників вдалося притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності, зокрема й до реальних термінів ув'язнення. То хто і за яких обставин може проводити цивільне затримання?

— Будь-яка людина в двох випадках: безпосередньо на місці події при вчиненні кримінального правопорушення або замаху на нього та під час погоні за правопорушником, який намагається втекти з місця злочину, — пояснює В'ячеслав Тарадуда, адвокат. — Громадянин, котрий затримав правопорушника, має право ще й вилучити в нього знаряддя скоєння злочину або речі зі слідами злочину, щоб потім разом із затриманим передати їх правоохоронним органам.

— На який час можна позбавити людину свободи пересування у разі цивільного затримання?

— Якщо підозрюваного затримав звичайний громадянин, а не представник поліції чи інша уповноважена державою особа, то в законодавстві не визначено, скільки часу він має право тримати правопорушника. Але зазначено, що це має бути розумний строк, щоб негайно передати затриманого в руки правоохоронців. Час затримання особи в такому випадку починає рахуватися не з моменту припинення злочину, а з моменту передачі її у руки правоохоронців, які мають право тимчасово позбавляти людину свободи пересування без ухвали слідчого чи суду не більш ніж на три доби. Винятки стосуються осіб, яким держава гарантує недоторканність, як-от — президент, нардеп, суддя тощо.

— Чи можна під час цивільного затримання застосовувати проти правопорушника зброю?

— Дії, які застосовуються до правопорушника, мають бути співрозмірними тій загрозі, яку він створює. Скажімо, якщо він неозброєний, то застосовувати зброю не можна, бо інакше це буде кваліфікуватися як перевищення меж необхідної оборони та крайньої необхідності.

Особисті засоби захисту можна застосовувати лише в разі загрози життю та здоров'ю з боку зловмисника. Крім того, людина, яка затримала злочинця, зобов'язана давати показання як свідок під час слідства та судового розгляду справи. За відмову давати свідчення або завідомо неправдиве показання таку особу можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Можна не давати свідчення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів.

І ще одне. Якщо під час затримання сміливець сам постраждав, то йому не передбачено додаткового соціального захисту, який мають правоохоронці та члени громадських формувань або їхні родини, котрі постраждали під час виконання завдання з охорони громадського порядку. Матеріальну шкоду та моральну компенсацію він може стягнути з кривдника лише шляхом подання цивільного позову до суду.

— Коли зафіксовано найбільше цивільних затримань? Які з них — найрезонансніші?

— У 2013 році їх було лише 13, — додає Олексій Іванкін, засновник Опендатабот. — Торік було зафіксовано 54 такі затримання, а з початку цього року — більше як 68 епізодів.

Так, у Вільнянську Запорізької області три роки тому двоє чоловіків за описом впізнали зловмисника, якого розшукувала поліція, і затримали. Він скоїв розбійний напад, пограбував дівчинку. Його засудили до восьми років ув'язнення з конфіскацією майна.

У листопаді минулого року в Харківській області небайдужий громадянин змусив зупинитися, затримав і передав патрульним водія, який напідпитку петляв на трасі та в будь-який момент міг скоїти ДТП. У результаті порушника правил дорожнього руху оштрафували на 17 тисяч гривень і позбавили права керування транспортними засобами на один рік.

У грудні двоє харків'ян затримали грабіжника, який вдерся до квартири свого знайомого й почав трощити майно. Фігуранту обмежили волю на два роки з однорічним іспитовим строком.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 46 (10757) 16 — 23 листопада 2023 року

Зміст