Новини і автомобілі

Дата і час:

Продам партію. Недорого

Зміст

Україна — рекордсмен Східної Европи за кількістю політичних партій. Незважаючи на війну, вони змінюють і назви, і керівництво

За даними Руху "Чесно", з 24 лютого 2022 року в 27 політичних партіях змінилося керівництво, а у 14 з них — назви.

— Чим зумовлена така партійна активність?

— Під час дії воєнного стану заборонена реєстрація нових політичних партій, — каже Вікторія Максимова, аналітикиня з партійних фінансів Руху "Чесно". — Тож той, хто хоче розпочати політичну кар'єру, увійти в політичний процес чи готується до повоєнних виборів, може або стати членом вже існуючої партії, або її "купити" (неофіційно). Офіційно це оформлюється зміною установчих документів і появою нового очільника партії. Зміна назви партії може бути пов'язана із ребрендингом, зміною політичної стратегії партії загалом.

— На сьогодні в Україні зареєстровано понад 350 політичних партій, — каже Олексій Кошель, голова Комітету виборців України. — Україна — рекордсмен Східної Європи за кількістю політичних партій. Це підриває довіру і до партій, і до виборчого процесу, і до обраної представницької влади. Ми проводили дослідження, згідно з якими приблизно 80% з них — так звані мертві партії, вони не оновлюють навіть свої партійні сторінки у соцмережах.

Активна зміна назв та керівників партій свідчить про початок підготовки до виборів. Адже зареєструвати нову політичну партію під час воєнного стану заборонено. Тоді як для участі в перегонах потрібно, щоби партія була зареєстрована не менше ніж за рік до виборів. Відповідно, користуються такою технологією: перейменовують стару політичну силу, яка існує лише на папері, й таким чином виходить нова політична сила. Партійні лідери не бажають витрачати декілька місяців на створення осередків у регіонах, на реєстрацію і просто купують готовий пакет документів політичної партії. На превеликий жаль, дуже часто партії в Україні створювалися винятково з метою продажу статутних документів.

— А за скільки можна сьогодні купити партію?

О. Кошель:

— Мова йде про декілька десятків тисяч доларів. Це залежить від кожного конкретного випадку та спроможності покупця. Але з огляду на те, що зареєструвати нову партію на сьогодні не можна, то вартість купівлі може зрости. Можливий і варіант, коли лідер партії її комусь віддає в обмін на отримання прохідного місця у виборчому списку.

— А які саме партії вже змінили свої назви?

В. Максимова:

— Наприклад, колишня Меритократична партія України, засновником якої є Ігор Шевченко, ексміністр екології. Тепер це "Антикорупційний фронт". Громадський рух "Хвиля" став Партією ветеранів та волонтерів України. Партія "ПОРА" змінила назву на "Оберіг", а партія "Сім'я" тепер називається "Твоя особиста перемога". Згадані партії змінювали як назву, так і керівника. У партії "Команда Андрія Балоги" змінився керівник. Раніше це був мер Мукачева, на честь якого названа партія. Тепер це Володимир Шкріба, який неодноразово підтримував партію фінансово. Загалом у середньому щомісяця змінюються назви двох партій чи їх керівники.

— На чому робиться акцент під час перейменування партій?

В. Максимова:

— На боротьбі з корупцією, підтримці ЗСУ, волонтерстві. Це й не дивно, адже за результатами опитування Центру Разумкова, 93% українців довіряють ЗСУ, а 84% — волонтерським організаціям.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 46 (10757) 16 — 23 листопада 2023 року

Зміст