Новини і автомобілі

Дата і час:

"Дії польських протестувальників скидаються на тероризм"

Зміст

Так вважають українські водії, які вже понад вісім діб стоять у черзі на кордоні

Шостого листопада польські перевізники розпочали масштабну блокаду кордону з Україною поблизу трьох автомобільних пунктів пропуску — Кормова, Краківець, Гребенне — Рава-Руська, Дорогуськ, Ягодин. Черги з вантажівок розтягнулися на десятки кілометрів. Протестувальники погрожують блокувати кордон до З січня 2024 року.

43-річний Тарас Дулюк працює у сфері міжнародних перевезень уже багато років. Він — водій вантажівки і логіст. "20 жовтня ми зареєстрували дві наші фури в електронній черзі на 6 листопада, — розповідає Тарас. — У призначений день я поїхав на пункт пропуску Ягодин — Дорогуськ, повіз ріпак з Тернопільщини до Риги. їдемо двома вантажівками, у кожній 22 тонни ріпаку. Вантаж мав бути у порту Риги ще 8 листопада, однак уже 14-те, а я досі не перетнув кордон".

За словами водія, від 6 листопада через пункт пропуску в Ягодині не пройшла жодна машина з вантажем, який належить до групи 1-24.

"Це категорія товарів, які підлягають ветеринарному контролю. Ріпак також входить до цієї групи, як і мед чи зерно. Вантажівки з таким товаром мають їхати окремою смугою, але нас не пропускають узагалі, — пояснює Тарас. — Дії польських протестувальників скидаються на тероризм. Можна сказати, вони взяли в заручники кілька тисяч наших водіїв".

На думку українських перевізників, вимоги поляків — абсурдні.

"Наприклад, вони вимагають запровадження на українських пунктах перетину кордону окремої черги для вантажівок із реєстрацією ЄС, це переважно польські авто, — продовжує Тарас. — Також вимагають, щоб на кожному пункті пропуску була окрема смуга для порожніх фур. Є й інші вимоги, однак основна — повернення системи видачі дозволів для роботи в ЄС українських перевізників. Після початку повномасштабної війни ЄС на рік скасував для українців необхідність отримання згаданих дозволів. А влітку цього року продовжив дію цієї норми до червня 2024 року".

Ще один водій, 64-річний Микола Станіславович, перевозить папір зі Швеції в Україну. Планував перетнути польсько-український кордон через прикордонний пункт Рава-Руська — Гребенне.

"Я став у чергу ще 10 листопада. До кордону залишалося приблизно 46 кілометрів, каже Микола Станіславович. — На вечір 13-го мені залишалося ще 15 кілометрів... Спершу пропускали по одній машині на годину, потім вже по чотири... Це блокування — серйозний удар для нашої економіки".

Запаси води і їжі за стільки днів блокади у водіїв закінчилися, вони змушені купувати продукти у поляків за цінами, вищими, ніж в Україні. А найбільша проблема з туалетами — один на п'ять кілометрів. Усе разом це дуже сильний стрес для водіїв.

Згідно з нормами, водій має їхати дев'ять годин, а після цього відпочивати щонайменше стільки ж часу. Але черга рухається поволі, водії постійно перебувають у напруженні. У Холмі у власній вантажівці помер 54-річний водій-українець. В іншого водія стався епілептичний напад.

Тарас підраховує збитки: "У вівторок в Ягодині було заблоковано приблизно 700 машин, які перевозять товари з групи 1-24. Водії цих вантажівок навряд чи зможуть зробити два рейси на місяць. А це мінус приблизно 50—60 тисяч з кожної машини. Якщо порахувати, то вже завдано збитків на 40 мільйонів гривень".

"Винних у цій ситуації треба притягти до відповідальності, до міжнародного суду слід на них усіх подати, — каже ще один водій, який вже кілька днів стоїть на кордоні. — Країна у стані війни і страждає ще й від такого. Для кого тоді ці всі міжнародні норми? Чому якась групка людей може так легко перекрити міжнародну торгівлю і завдати колосальних збитків економіці України?"

Переговори з польськими перевізниками щодо розблокування пунктів пропуску наразі не дали очікуваних результатів. Дивними видаються й дії української влади, кажуть водії. "Поляки блокують українське зерно! А надії можновладці тільки на десятий день блокування хочуть почути кінцеві вимоги протестувальників, наперед зазначаючи, що на них не пристануть. Нашим водіям уже уривається терпець!" — зізнається Тарас Дулюк.

Віцепрезидент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників Володимир Валін каже, що всі великі перевізники Польщі не підтримують цього страйку, крім однієї асоціації. "Щодо вимоги скасувати електронну чергу або скасувати її тільки для польських перевізників, створити окрему смугу руху для польських чи європейських машин, то це все може призвести тільки до погіршення конкурентного середовища", — певен він.

Юлія ГОЛОДРИГА

"Експрес" № 46 (10757) 16 — 23 листопада 2023 року

Зміст