Новини і автомобілі

Дата і час:

Іспит з державної мови — по-новому

Зміст

Для осіб, які зобов'язані підтвердити знання української, додасться завдань і часу на їх виконання. Кого саме стосуються новації?

Кабмін ухвалив рішення про зміни у проведенні екзамену на володіння державною мовою. Зокрема, розширено діапазон завдань і збільшено оптимальний час тривалості іспиту, який передбачає письмову та усну частини. Новації набудуть чинності вже з 1 січня 2024 року. Докладніше - у розмові з координатором руху "Простір свободи" Тарасом Шамайдою.

— Хто в Україні зобов'язаний складати іспит на володіння державною мовою?

— По-перше, така вимога стосується державних службовців усіх рівнів, голів місцевих держадміністрацій та їхніх заступників. А також — керівників Нацполіції та інших правоохоронних і розвідувальних органів, прокурорів, керівників закладів освіти всіх форм власності.

Зауважу, якщо чиновник не подається на конкурс, то він не зобов'язаний складати іспит. Якщо ж особа претендує на нову посаду, що вимагає наявності сертифіката про володіння державною мовою, чи переходить з однієї посади на іншу, то її чекає екзамен.

По-друге, іспит на знання державної мови зобов'язані складати особи, які мають намір набути громадянство України.

— Які саме іспитові завдання передбачено і скільки часу на їх виконання відведено?

— Іспит складається із двох блоків: письмового та усного. Усна частина залишається без змін і передбачає монологічне висловлювання. Комп'ютерна система обирає тему, претендент чи претендентка на посаду має декілька хвилин, щоб обміркувати її, а потім записує монолог на відео. Що ж до письмового блоку, то його ускладнили. Крім тестових завдань в електронній формі, додасться написання тексту на визначену тему.

Тривалість іспиту різнитиметься, залежно від його мети. Для людей, які зобов'язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків, відведено 60 хвилин (раніше було 30 хвилин). Для тих, хто хоче набути громадянство України, — 150 хвилин (було 120).

— Як розцінюєте зміни у проведенні іспитів?

— Як на мене, вони виправдані. Іспит на володіння державною мовою має бути змістовним, а не якоюсь формальністю. На жаль, після повномасштабного вторгнення у деяких прифронтових регіонах через безпекові питання не було можливості проводити іспитовий процес для претендентів на держслужбу. До такої ситуації можна поставитися із розумінням. Але важливо, щоб у тилових регіонах випробування проводили відповідально та якісно.

Зрозуміло, що вимоги до держслужбовців трохи вищі, адже йдеться про людей, які мають повноваження говорити від імені держави на всіх щаблях влади та в інших публічних сферах суспільного життя. Що ж до осіб, які хочуть набути громадянство, то їхнє завдання — засвідчити свою здатність розуміти права та виконувати обов'язки, яких вони набувають зі статусом громадянина України.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 45 (10756) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст