Новини і автомобілі

Дата і час:

"Доведіть, що ви переселенка"

Зміст

Доведіть, що ви переселенка

Багатодітна мати зареєструвалася як внутрішньо переміщена особа й декілька місяців отримувала допомогу від держави. Хоч права на неї не мала, підтвердив суд. І такі випадки — непоодинокі

Згідно з матеріалами справи, мати семи дітей виїхала з рідного Маріуполя і оселилась на Полтавщині. У червні 2022 року за допомогою мобільного додатку Дія вона зареєструвала себе та одну з неповнолітніх доньок у базі внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Їм призначили державну допомогу на проживання. За червень та липень родина отримала 6000 гривень.

У серпні того ж року жінка знову зареєструвала себе та одну із доньок у базі ВПО й отримала 8000 гривень державної допомоги. Як саме правоохоронцям вдалось "розкусити" спритну громадянку, в матеріалах справи не повідомляється.

Але слідчі з'ясували, що жінка виїхала з Маріуполя ще до початку повномасштабного вторгнення RU24022022FASH21 — у червні 2021 року. Відтак і права на отримання допомоги не мала, адже не була вимушеною переселенкою. їй інкримінували шахрайство.

На суді багатодітна матір визнала вину повністю, розкаялась і додала, що на момент розгляду справи добровільно відшкодувала державі завдану шкоду. Вироком суду її позбавили волі на один рік з таким же іспитовим строком.

Не зміг обдурити державу й уродженець міста Первомайського Харківської області, який виїхав на Полтавщину ще у 2021 році. У березні 2022 року пенсіонер звернувся із заявою до управління соціального захисту населення Лубенської міської ради про взяття його на облік як ВПО. Але не розповів, що покинув місце реєстрації задовго до великої війни. Із жовтня 2022-го до червня 2023-го громадянину надавали допомогу як переселенцю для покриття витрат на проживання, у тому числі й на оплату житлово-комунальних послуг. Загалом чоловік отримав від держави 33 тисячі гривень. Лубенський міськрайонний суд Полтавської області призначив йому покарання — позбавлення волі на один рік з таким же іспитовим строком.

"Схожих вироків у Єдиному реєстрі судових рішень від початку повномасштабного вторгнення знаходимо більш ніж 70. Таку невелику кількість можна пояснити тим, що тільки влітку цього року соціальні служби розробили спеціальну процедуру перевірки, аби виявити, чи дійсно особа живе за тією адресою, яку вказала під час реєстрації статусу ВПО, - пояснює адвокат Олександр Мороз. — 3 липня почалися масові перевірки ВПО органами Нацсоцслужби, працівниками соцзахисту та представниками тергромад. Тож невдовзі можна очікувати, що таких вироків буде більше".

Додамо, що за даними Мінсоцполітики, за весь час повномасштабної війни допомогу як ВПО отримали 5 мільйонів осіб. У серпні Кабмін вніс зміни в постанову, які передбачають, що ВПО, яка понад 30 днів перебуває за кордоном без поважних причин, втрачає право на допомогу. Наразі через це припинено виплати понад 140000 особам.

"Незаконне отримання виплат внутрішньо переміщеними особами правоохоронці кваліфікують як шахрайство. Таке порушення карається штрафом від 34-х до 51 тисячі гривень або громадськими роботами від 200 до 2400 годин, або виправними роботами до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, — додає адвокат Роман Лихачов. — Зазвичай порушники укладають угоди про визнання винуватості, в яких погоджуються на відшкодування збитків державі. І це пом'якшує покарання. Мені траплялись вироки щодо повернення виплат "Червоному Хресту", компенсацій за комунальні платежі ВПО тощо. Найбільше таких випадків фіксується на Тернопільщині. Найпоширеніші схеми — родина перебуває за кордоном, але отримує допомогу як ВПО, не повідомляючи українські органи влади про свій виїзд за межі країни".

Вікторія ТРУДЬКО

"Експрес" № 45 (10756) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст