Новини і автомобілі

Дата і час:

Я хочу повернути цей диван!

Зміст

Як деякі торговельні мережі вводять в оману покупців і що робити, коли продавець відмовляється обміняти товар неналежної якості: корисні поради

Щороку в другий четвер листопада відзначають Всесвітній день якості. Покупки стали невід'ємною частиною нашого життя.

Ми купуємо продукти, одяг, техніку, меблі та інші товари. Однак бувають випадки, коли ми придбали товар низької якості, або ж покупка не відповідає нашим очікуванням. Що робити в таких ситуаціях?

Чи можливо повернути свої гроші? Докладніше про це розмовляємо з адвокатом Яном Білоголовим.

— За яких умов можна обміняти або повернути товар у магазин?

— Повернути товар неналежної якості або обміняти його на інший аналогічний можна у кількох випадках: якщо його немає у переліку товарів, що не підлягають обміну та поверненню, якщо товар не використовувався і зберігся у тому вигляді, в якому ви його купували, і якщо ви зберегли розрахунковий документ, як-от касовий чи електронний чек. Проте, навіть якщо ви не зберегли чек, це не має бути суттєвою проблемою, оскільки розрахункові документи завжди зберігаються у продавця. Куплений товар ви можете повернути чи обміняти лише впродовж 14 днів, не рахуючи дня купівлі товару. Інколи у магазинах встановлюють подовжений термін можливості повернення товару, тому варто уточнювати цей момент у продавців.

— Чи повинен продавець одразу ж. віддати гроші за покупку?

— Зазвичай гроші, сплачені за товар, повертаються у день розірвання договору, або ж не пізніше ніж протягом 7 днів. Якщо ви сплачували за товар готівкою, то вам і повернуть готівку. Якщо ж розраховувалися онлайн, то гроші вам повернуть на ту картку, з якої ви робили оплату.

— Які товари не підлягають обміну та поверненню?

— Перелік доволі великий. Зокрема,-до нього належать лікарські препарати та засоби, продовольчі товари, предмети санітарної гігієни, парфумерно-косметичні товари, дитячі м'які іграшки, апарати для гоління, рукавички, тканини, білизна натільна та постільна. Повний перелік товарів, які не підлягають обміну, можна прочитати у відповідній постанові Кабміну.

Уявімо ситуацію: людина придбала диван, але не вгадала з габаритами, і він не влазить у кімнату. Чи можна його повернути?

Так. Якщо меблі не пошкоджені, в ідеальному стані, то їх можна повернути без проблем. Але доставку таких товарів до магазину ви вже будете здійснювати за свій рахунок.

— У якому випадку продавець може відмовити в обміні чи поверненні товару?

— Якщо продавець виявить, що ви вже використовували придбаний товар, наприклад, носили взуття чи одяг, користувалися технікою, то він може відправити вашу покупку на експертизу. Така експертиза може тривати навіть приблизно місяць. Якщо перевірка підтвердить, що товар уже був вживаний, то вам, звісно, відмовлять у обміні чи поверненні. Тому важливо, щоб річ, яку ви плануєте повернути, мала збережений товарний вигляд і ви нею не користувалися. До речі, також варто зберігати бірки товару, етикетки та коробки.

— А як діяти, якщо продавець усе одно відмовляється повертати кошти?

— Треба вимагати у продавця реквізити власника магазину, такі як назва ФОП чи ТзОВ, адресу і т. д. Цю інформацію потрібно буде зазначити у заяві, в якій ви будете описувати ситуацію, що створилася, щоб повернути товар. Заяву треба писати у двох примірниках, і людина, яка її прийматиме, обов'язковеє має поставити свій підпис. Таку заяву магазин може розглядати протягом місяця, і потім вам має надійти відповідь.

Якщо вам не надають необхідні реквізити, повідомте, що ви все зафіксуєте на відео. Зазвичай на цьому етапі адміністратор уже приходить і намагається вирішити проблему. Також рекомендую зафіксувати вигляд магазину як зсередини, так і ззовні, щоб його можна було ідентифікувати. Якщо ви не отримали відповідь на заяву з магазину, то можна подати скаргу до Держпродспоживслужби або звернутися на урядову "гарячу лінію" за номером 1545. Чим більше скарг надійде, тим швидше вирішиться ваша проблема.

— На що ще важливо звертати увагу під час покупок?

— Раджу уважно дивитися на "акційні" цінники. Був випадок, коли в одному з магазинів я побачив напис: "Акція! Мінус 40%", а поруч була ціна. Я зрозумів, що від вказаної вартості отримаю ще 40% знижки. Однак на касі сказали, що знижка вже врахована і це остаточна ціна, мовляв це такий "маркетинговий хід". Але це не що інше, як введення споживачів в оману! У таких випадках обов'язково має бути вказана ціна до знижки, знижка і кінцева вартість товару з урахуванням "акції".

Або ще один випадок. Якось я хотів придбати кросівки, які мені сподобалися, і ціна також підходила. Взяв товар і пішов розплачуватися на касу. Проте продавець стверджував, що це помилкова ціна, і кросівки, які я хочу придбати, коштуватимуть на декілька сотень дорожче. Я пояснив, що коли погодився придбати запропонований підприємцем товар і вже вирушав оплачувати його на касу, то ми фактично уклали публічний договір. Я прийняв їхні умови, отже продавець вже не може змінювати ціну. Якщо ця справа дійшла б до суду, то, безумовно, я би виграв. Продавець вибачився і продав мені товар за ціною, яка була вказана на ціннику. Тому варто пам'ятати про такі нюанси й не дозволяти вводити себе в оману.

Юлія ГОЛОДРИГА

"Експрес" № 45 (1075 6 ) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст