Новини і автомобілі

Дата і час:

"Держава вистрілила собі в ногу"

Зміст

Держава вистрілила собі в ногу

Нові правила ввезення та обліку гуманітарної допомоги обурили волонтерів. Що не так?

31 грудня для благодійних організацій, які працюють з гуманітарною допомогою, змінюються правила роботи. Це передбачено урядовою постановою №953.

Кабмін пояснює, що зміни впроваджують, аби побороти "схеми", пов'язані з гуманітаркою. Однак такі аргументи не переконали волонтерів, які роками допомагають забезпечувати українське військо автівками, зв'язком, медициною та іншими вкрай необхідними речами. Вони кажуть, що новий порядок, який містить 20 пунктів, значно ускладнить та уповільнить ввезення гуманітарної допомоги. Тож волонтерська спільнота зареєструвала петицію, яка закликає уряд відтермінувати дію нових правил, які вже охрестили "20 колами пекла". Лише за три дні вона набрала необхідні 25 тисяч голосів.

Про те, як саме нововведення можуть вплинути на ввезення гуманітарної допомоги, розповіли Назар Танасишин, заступник міністра Мінсоцполітики України, а також волонтери — Ігор Балака, засновник БФ "Крона надії"; Сергій Гайдаренко, керівник ГО "Запорізька козацька рада"; Андріян Ревюк, голова БФ "Україна — Монпельє".

— За якими правилами ввозитиметься та обліковуватиметься гуманітарна допомога з першого грудня?

Н. Танасишин:

— Організації, яка збирається ввозити гуманітарну допомогу, треба увійти до Автоматизованої системи за допомогою КЕП. Її буде внесено до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. Далі треба внести у систему перелік товарів, які планується завозити,автоматично сформується декларація. Протягом 90 днів з дати ввезення допомоги, треба буде подати до Автоматизованої системи узагальнений звіт про її розподіл, тобто де і скільки допомоги роздано.

Передбачається, що дані системи про надходження і розподіл гуманітарної допомоги відображатимуться у вільному та відкритому доступі. Таким чином, чинний порядок фактично не змінюється, а лише цифровізується для того, щоб наше суспільство мало достовірні та відкриті дані щодо допомоги, а доброчесні благодійні організації — зручний інструмент обліку.

— Які недоліки ви бачите у тих нововведеннях, які планує запровадити Кабмін?

А. Ревюк:

— З першого грудня волонтери мають фіксувати в реєстрі (як отримувачі) фактичну наявність гумдопомоги в кожній машині. У декларацію потрібно заздалегідь внести об'єм кожного товару, кількість, вагу. Якщо ж при ввезенні якийсь з пунктів не відповідатиме дійсним даним, то це буде причиною непропуску машини на територію України. Не уявляю, як можна переписати п'ять тисяч найменувань продуктів у палеті. А візьмімо гумдопомогу медичних препаратів. Та в одній лише коробці може бути декілька сотень найменувань від різних виробників! А переписати треба буде по ампулах і поштучно — кожне упакування! Все це мають робити іноземні донори.

— Чи хтось з міністерства задумувався, скільки на це потрібно часу?!

— Нова система передбачає, щоб ми в реєстрі вказували наперед отримувачів допомоги, місце й дату її передачі. Але вказуючи такі дані, можна наразити на небезпеку військових.

І. Балака:

— Ще один нюанс: для прикладу, я везу дрони чи тепловізори для певної військової частини, а бійців уже вивели на ротацію. Я міг би віддати іншим військовим, яким це вкрай потрібно. Але вже не зможу цього зробити, бо треба буде віддати допомогу лише тим, хто зазначений у документах.

С. Гайдаренко:

— Або така ситуація: ми привезли гуманітарну допомогу, а людина з певних причин не змогла підписати або внести в реєстр підтвердження того, що її отримала. Бо на передовій часто немає інтернету чи його трафік не дозволяє зайти в систему. Що вже казати про те, що бійцям не до того! Люди, які приймали ці нововведення, не були в тих умовах.

— До яких наслідків може призвести запровадження анонсованих змін?

І. Балака:

— У цих нововведеннях дуже багато нових норм, виконати які зможуть лише великі благодійні фонди з чималим штатом працівників. Створюється враження, що владі з ними зручніше працювати і вона хоче туди "загнати" всіх незалежних волонтерів.

С. Гайдаренко:

— Можу впевнено сказати: робота близько 50% волонтерів, волонтерських організацій та благодійних фондів, які завозять гуманітарну допомогу в Україну, зупиниться.

А. Ревюк:

— Деякі іноземні донори вже заявили, що до першого грудня ввезуть в Україну все раніше заплановане, а далі припинять співпрацю. На мою думку, такими непродуманими рішеннями держава вистрілила собі в ногу.

Лариса ПЕЦУХ

"Експрес" № 45 (1075 6 ) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст