Новини і автомобілі

Дата і час:

Пенсія за довіреністю: є нюанси

Зміст

"Моїй тітці — 85років. Вона не ходить після того, як пережила інсульт. Рідні оформили довіреність на отримання пенсії в банку.

Та невдовзі мине 12 місяців, відколи отримуємо пенсію в такий спосіб. У банку нам сказали, що потрібно особисто подавати заяву у сервісному центрі Пенсійного фонду, щоб продовжити виплати. Чи справді це так?"

Галина Бойко, м. Калуш

Так, особам, пенсії яких отримують рідні чи близькі за довіреністю, раз на 12 місяців потрібно особисто подати заяву в сервісному центрі ПФУ, щоб виплати було продовжено, розповідає Галина Левицька, заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. — Адже, згідно із законодавством, пенсії за довіреністю можуть виплачуватися лише впродовж одного року, хоча саму довіреність може бути видано на декілька років. Коли ж минає 12 місяців після погодження виплати пенсії за довіреністю, пенсіонер особисто має подати відповідну заяву у Пенсійний фонд або у банк.

Буває, що одержувач пенсії через стан здоров'я не може особисто прийти у відділення чи сервісний центр Пенсійного фонду. У таких випадках рекомендуємо рідним подати заяву у сервісний центр ПФУ з проханням, щоб працівник центру прийшов додому до пенсіонера, який перебуває у складній життєвій ситуації. Так довіритель зможе подати заяву особисто. Після цього виплату пенсії за довіреністю продовжують ще на один рік, починаючи з місяця, що настає за місяцем подання заяви.

Пенсіонери отримують виплати через банківські установи або на пошті; тому довіреність надають безпосередньо працівникові поштового зв'язку або при одержанні коштів працівникові банку. У відділеннях поштового зв'язку після першої виплати пенсії за довіреністю цей документ або його копію залишають. Довіреність зберігають в окремій справі.

Нерідко буває й таке, що пенсіонер перебуває за кордоном і не може приїхати в Україну. А рідні отримують його пенсію за довіреністю. Щоб такому пенсіонерові далі надходили виплати, потрібно пройти процедуру ідентифікації. Це можна зробити за допомогою відеоконференц-зв'язку зі співробітником Пенсійного фонду України або ж звернутися в Консульство чи посольства України у країні, де пенсіонер перебуває. Там мають видати довідку, яка підтверджуватиме, що людина жива.

Виплати пенсій без приїзду в Україну відновлюють і тим особам, які через війну виїхали тимчасово за кордон. Йдеться про пенсіонерів, які дістали за кордоном тимчасовий захист або статус біженця. Потрібно підтвердити цей статус відповідними документами, копії яких поштою разом із заявою про відновлення виплат, копією документа про реєстрацію тимчасового місця проживання за кордоном і оригіналом документа про посвідчення факту, що особа жива, надсилають до обраного сервісного центру ПФУ.

Богданна МАРТИНИК

"Експрес" № 45 (10756) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст