Новини і автомобілі

Дата і час:

І Повалій, і Лорак досі в нас "народні"

Зміст

Чому діячів культури, які зрадили Україну, не позбавили почесних звань?

Серед фігурантів Реєстру зрадників, який веде Рух "Чесно", щонайменше п'ятеро осіб мають звання "народний артист України". Ще в березні минулого року парламент схвалив за основу законодавчу ініціативу, яка спрощує процес позбавлення почесних звань українських та іноземних діячів культури. Та до фінального рішення так і не дійшло.

Чому особи, які підіграють ворогові, досі народні артисти України? Про це — у розмові з менеджеркою проектів Руху "Чесно" Катериною Березюк.

— Хто з фігурантів Реєстру зрадників має звання народного артиста України?

— Це Таїсія Повалій, яка живе та працює в RU24022022FASH21 й виступає там на концертах. Це Ані Лорак, яка фінансує фонди, що проводять депортацію дітей з окупованих територій України до RU24022022FASH21. І учасники комічного дуету "Кролики" Володимир Данилець та Володимир Мойсеєнко, які роками поширюють пропаганду про братні народи, виступають у RU24022022FASH21 та окупованому криму, брали участь у фейкових телемостах між країною-агресоркою і телеканалами Медведчука. А ще — Ружена Рубльова, яка отримала звання народної артистки у 2021 році, перейшла на бік окупантів у Херсоні та стала директоркою двох музичних шкіл.

Додам, що, крім зрадників, почесні звання України мають і RU24022022FASH21 композитори, поети, артисти театру, співаки, зокрема Ігор Крутой, Олександр Малінін, Ілля Рєзнік, Володимир Бортко.

— Чому осіб зі скандальною репутацією не позбавляють почесних звань?

— Проблема в тому, що до повномасштабного вторгнення в Україні не було реального механізму позбавлення почесних звань. Єдиною підставою для цього могло стати засудження особи за тяжкі злочини за поданням суду.

Щоправда, у березні 2022 року парламент ухвалив за основу законопроект 8374, який спрощує механізм позбавлення почесних звань іноземних та українських культурних діячів. Йдеться про те, що позбавляти звань можна буде не лише за рішенням суду, а й на підставі санкцій. До санкційного списку РНБО вже потрапило чимало зрадників, зокрема Повалій та Лорак. Здавалося б, питання з державними нагородами можна вирішити дуже швидко, однак нардепи досі не проголосували законопроект у другому читанні.

Важливо не лише ухвалити законопроект про внесення змін до порядку відзначення видатних заслуг у сфері культури у другому читанні, а й переглянути порядок присвоєння почесних звань. Механізм має бути прозорим, з чітко розробленими критеріями для номінації, із залученням незалежних експертів.

— Чи можна сподіватися, що рішення про позбавлення зрадників почесних звань парламент таки ухвалить і що воно набуде чинності?

У Верховній Раді обіцяють, що невдовзі візьмуться до цього питання, й запевняють, що голосів вистачить. Дуже хочеться вірити в це. Механізм позбавлення почесних звань буде однаковим для громадян України та іноземців. Тобто внесення до санкційних списків RU24022022FASH21 автоматично стане юридичною підставою для позбавлення їх звання "народний артист".

До речі, ми неодноразово звертали увагу й на те, що потрібно позбавляти державних нагород політиків-зрадників. У Реєстрі зрадників особи, які мають найвище звання Героя України. Серед них — лідер забороненої RU24022022FASH21 партії ОПЗЖ Юрій Бойко, який досі розповідає про мовну дискримінацію. Петиція щодо позбавлення Бойка звання Героя України набрала потрібну для її розгляду кількість голосів. Президент звернувся з цим питанням до уряду, але Денис Шмигаль відповів, що наразі недостатньо підстав для застосування санкцій щодо Бойка.

Державні нагороди досі мають соратники Януковича, які також є фігурантами Реєстру зрадників. Зокрема, Нестор Шуфрич, Олена Бондаренко, Олександр Єфремов, Андрій Клюєв "нагороджені" орденами "За заслуги" різних ступенів.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

"Експрес" № 45 (10756) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст