Новини і автомобілі

Дата і час:

Бо під час війни — не до гучних салютів

Зміст

Бо під час війни — не до гучних салютів

Набув чинності закон, який забороняє використання та продаж піротехніки

Відповідний законопроект парламент ухвалив ще в квітні цього року. Документ забороняє використовувати феєрверки та інші піротехнічні вироби, які мають великий шумовий ефект. Також накладено заборону на проведення будь-яких масових заходів з використанням феєрверків, салютів і петард.

— В умовах повномасштабної війни, коли країна прокидається після чергової ночі обстрілів, точно не час для запуску феєрверків та салютів, — каже Зоя Вовк, начальниця відділу комунікації ГУ НП Черкаської області. — Обмеження на їх використання з перших днів війни запровадили більшість обласних та міських військових адміністрацій. Проте в деяких регіонах табу на гучні салюти не було. Тому парламент змушений був накласти заборону на застосування піротехнічних виробів по всій Україні й не дозволив проводити будь-які масові заходи з використанням феєрверків, салютів та петард. Насамперед йдеться про піротехнічні вироби класів F2, F3, F4, які мають досить високий рівень шуму, застосування яких може асоціюватися з вибухами й викликати паніку серед населення. Не дозволяється продавати або передавати будь-яким способом феєрверки цих класів, а також продавати феєрверки класу F1 особам, які не досягли 16-річного віку.

— Чи є винятки?

— Дозволяється використовувати лише феєрверки, які мають дуже низький рівень шуму. Йдеться про сценічні піротехнічні вироби ТІ та Т2, а також феєрверки класу F1, які призначені для невеликих критих приміщень. Рівень шуму таких виробів не перевищує 60 децибелів, що можна порівняти із звучанням звичайної розмови між людьми. Проте піротехнічні вироби класу ТІ для сценічного використання можуть придбати лише повнолітні. А вироби класу Т2, які характеризуються високим рівнем небезпеки, дозволяється купувати лише особам зі спеціальною підготовкою. Заборона на використання піротехніки не поширюється на підрозділи ЗСУ, органи поліції та аварійно-рятувальні служби.

— Яка відповідальність передбачена за порушення?

— Контроль за дотриманням правил продажу та використанням піротехнічних виробів покладено на органи Нацполіції, Держпродспоживслужби та представників місцевого самоврядування. За продаж недозволених феєрверків, салютів і петард доведеться сплатити від 595 до 1020 гривень штрафу, крім того товар можуть конфіскувати.

За запуск піротехніки настає не тільки адміністративна, а й кримінальна відповідальність. Межа досить умовна й залежить від того, якої шкоди порушник завдав оточенню. Скажімо, за вибух петарди на вулиці можуть оштрафувати від 51 до 119 гривень, або покарати громадськими роботами від 40 до 60 годин, чи виправними роботами від одного до двох місяців з відрахуванням 20% заробітку, або накласти адміністративний арешт на 15 діб.

Якщо ж запуск гучних салютів викликав паніку й страх серед населення, то вже настає кримінальна відповідальність. Такий злочин кваліфікується як хуліганство й карається штрафом від 17 до 34 тисяч гривень або обмеженням волі до п'яти років. За запуск гучних салютів групою осіб можуть обмежити волю до п'яти або відправити за грати на чотири роки.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 45 (10756) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст