Новини і автомобілі

Дата і час:

Кордон "закритий". Але не для них

Зміст

Як наші депутати й чиновники, підозрювані в корупції, безперешкодно виїжджають за межі країни

Вищий антикорупційний суд оголосив у міжнародний розшук народного депутата Ярослава Дубневича, якого звинувачують у розкраданні 93 мільйонів гривень "Укрзалізниці". На черговому засіданні прокурор ВАКС повідомив, що на запит українських правоохоронних органів у Європолі відповіли, що 8 жовтня 2023 року нардеп Дубневич перетнув кордон Румунії з Угорщиною, і подальше його місцеперебування невідоме.

Ярослав Дубневич підозрюваний і в ще одному кримінальному провадженні — як організатор схеми розкрадання природного газу на суму понад два мільярди гривень. У цій справі детективи НАБУ повідомили йому заочну підозру й також оголосили в розшук.

Нардеп Дубневич — не перший високопосадовець, проти якого порушено кримінальну справу і якому спокійно вдалося виїхати за кордон. Так, у листопаді минулого року до Відня втік колишній голова НБУ Кирило Шевченко, якого оголосили в розшук через розкрадання понад 200 мільйонів гривень AT "Укргазбанк".

— То чому такі втечі можливі?

— Раніше Дубневич уже виїжджав за кордон, однак повертався, — каже Вадим Валько, юрист Центру протидії корупції. — Коли ж з'явилася нова підозра на два мільярди гривень у справі Новороздільської та Новояворівської ТЕЦ, то слідчі не могли знайти його, щоб вручити підозру. Незрозуміло, яким чином він зміг виїхати з України й опинитися у Румунії, оскільки в нашій базі інформація про це відсутня. Тобто він не використовув свої паспорти для виїзду за кордон. Це, ймовірно, був виїзд поза межами пункту пропуску або ж у пункті без проходження паспортного контролю. Хоча не виключено, що Дубневич проходив контроль, але його не було внесено в базу. Тобто є багато запитань, як нардеп зміг виїхати з України й хто цьому посприяв.

— А як це вдалося підозрюваним в інших кримінальних справах?

— Першого заступника голови правління "Приватбанку" Володимира Яценка, фігуранта в справі про розкрадання майже 137 мільйонів гривень "Приватбанку", суд випустив свого часу під заставу у 52 мільйони гривень. У березні 2022 року закінчилися строки встановлених судом зобов'язань для нього. Прокурори подали клопотання про їх продовження, але через початок повномасштабного RU24022022FASH21 вторгнення його не встигли розглянути. Тож Яценко теж декілька разів виїжджав за кордон, востаннє у серпні минулого року як "особа з інвалідністю другої групи". Він уже 14 місяців перебуває за межами України.

Чкурнув за кордон і колишній депутат Київради від "Слуги народу" Владислав Трубіцин, якого підозрюють в організації корупційної схеми із МА-Фами. Він теж вийшов із СІЗО під заставу. А виїхав з України як волонтер у травні цього року завдяки дозволу, який йому видали за клопотанням Сил спеціальних операцій ЗСУ.

Богдан КУФРИК

"Експрес" № 45 (10756) 9 — 16 листопада 2023 року

Зміст