Новини і автомобілі

Дата і час:

Та ви, шановна, валютна спекулянтка

Зміст

Та ви, шановна, валютна спекулянтка

Як наші правоохоронці у час війни "полюють" за бабусями, котрі обмінюють на вулиці 20 євро, щоб мати гривні на прожиття

У Тернополі суд конфіскував у місцевої мешканки 20 євро, бо купила їх не в банку чи офіційному обміннику, а в знайомої. Як зазначається у матеріалах справи, жінка скоїла правопорушення у вересні цього року, перебуваючи на центральному ринку обласного центру. За євро заплатила 800 гривень. На неї правоохоронці склали адміністративний протокол і передали до суду.

Винуватиця на засідання не з'явилася, тому справу розглянули без її присутності. Крім протоколу, правоохоронці надали суду інші докази правопорушення, зокрема фотофіксацію незаконної оборудки, пояснення жінки, яка купувала валюту, і тієї, котра продавала євро. Суд визнав жінку-покупця винною у порушенні правил валютних операцій і обмежився попередженням, конфіскувавши куплені 20 євро. Крім того, вона має сплатити в дохід держави 536,8 гривні судового збору.

А ось жінку, яка продала 20 євро, взагалі не покарав, бо вона виявилася малозабезпечною пенсіонеркою. У суді бабуся свою вину визнала і щиро розкаялася. Пояснила, що свого часу купюру номіналом 20 євро їй подарували. Тепер вирішила продати, щоб мати гривні, позаяк пенсія, яка є єдиним джерелом доходу, невелика, а чоловік помер. Тож її звільнили від адміністративної відповідальності за малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням. І навіть судового збору не стягували. Натомість повернули 800 гривень, які були вилучені правоохоронцями під час продажу валюти.

За продаж 29 злотих — штраф 8500 гривень

В Єдиному державному реєстрі судових рішень з початку року ми нарахували понад три сотні справ про порушення валютних операцій. Як правило, суди, незалежно від суми оборудки обмежуються усним по передженням і конфісковують придбану валюту або отримані в результаті обміну гривні. Наприклад, у Тернополі правоохоронці застукали на гарячому жінку-міняйла. Вона продала 400 доларів і отримала за це від покупця 15440 гривень. Суд наклав на валютницю попередження і конфіскував у дохід держави вилучені під час оборудки гривні.

У Костянтинівні на Донеччині спіймали на гарячому жінку, яка продала незнайомцеві 50 доларів за 1920 гривень. Склавши адміністративні матеріали та провівши особистий огляд, поліцейські вилучили в неї 1955 доларів. Проте суд обмежився попередженням — конфіскував тільки 50 доларів, які були предметом правопорушення. А вилучені 1955 доларів повернули, бо правоохоронці не надали доказів, що їх правопорушниця використовувала для незаконного скуповування, продажу та обміну.

Тим часом на Волині в пенсіонерки, яка обміняла 20 польських злотих на 174 гривні, не тільки конфіскували іноземну валюту, а ще й оштрафували її аж на 8500 гривень. Такий же штраф присудили сплатити закарпатцеві, який на центральному ринку курортного селища Поляна поміняв незнайомцю 20 доларів на 750 гривень. Отримані гривні у нього конфіскували.

А от мешканцю Виноградова Закарпатської області відповідальності вдалося уникнути. Працівники поліції склали протокол про те, що він поміняв незнайомцеві 3700 гривень на 100 доларів. Але в суді чоловік свою вину заперечив. Пояснив, що мав намір придбати ліки в аптеці й при вході до фармацевтичного закладу дістав з кишені гроші, а в цей момент до нього підійшли працівники поліції. І задокументували нібито скоєне правопорушення без залучення свідків. Відтак справу проти нього закрили у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Зрозуміло, що люди воліють обмінювати валюту не в банках чи обмінниках, а у незнайомців на вулиці, не просто так.

Галина Нестерук з Тернопільщини отримала компенсацію від держави за загиблого на війні сина. Гроші відразу вирішила вкласти в нерухомість — придбати квартиру в обласному центрі й зробити заповіт на єдиного п'ятирічного внука, щоб, коли він стане повнолітнім, мав своє власне житло й добру згадку про батька, який героїчно загинув, захищаючи землю від RU24022022FASH21 окупантів. На нове помешкання у жінки коштів не вистачало. Зате знайшла вигідний варіант на вторинному ринку — двокімнатна квартира з сучасними меблями за 40 тисяч доларів. Власниця перебралася жити за кордон, тож вимагала розрахунку в іноземній валюті.

"Обійшла декілька банківських відділень, щоб поміняти гривні на долари, але скрізь отримала відмову, — каже співрозмовниця. — Зокрема, в одному з них пропонували відкрити валютний депозитний рахунок, з якого долари можна буде забрати лише через три місяці, а в інших сказали, що в касі немає готівки в іноземній валюті — треба чекати, до того ж встановлені ліміти на її придбання. Тож, якщо хочу купити долари на понад встановлену норму, доведеться відкрити в різних банках декілька депозитів і лише через три місяці їх забрати. Тим часом власниця квартири квапилася з продажем і сказала, якщо найближчими днями не заплачу, буде шукати іншого покупця. Я пішла в обмінники, але там курс значно вищий, ніж у банку. Тому була змушена звернутися за допомогою до валютників. Долари в них купила навіть за вигіднішим курсом, ніж у банках".

З 29 серпня цього року, після півторарічної перерви, НБУ знову дозволив українцям купувати безготівкову валюту онлайн — не лише на тримісячний депозит, як було раніше, а й просто для особистих потреб у межах встановленого ліміту на суму, еквівалентну до 50 тисяч гривень на календарний місяць, але для цього обов'язково треба мати валютну картку. Попри це, така послуга нині стала популярною серед українців. За даними Мінфіну, клієнти банків щоденно купують онлайн приблизно 6—10 мільйонів доларів. А ось купівля доларів чи євро на депозит через банківські відділення має свої нюанси.

"Мені довелося двічі ходити до банку, — розповідає Марина Євдосюк з Хмельниччини. — Перший раз — щоб подати заявку на придбання валюти, а другий — щоб підписати договір на відкриття валютного депозиту. Бо наперед цей договір підписати не можна, позаяк валюта не куплена. Але, скажімо, щоб придбати долар сьогодні за нинішнім курсом, потрібно подати до банку заявку не пізніше ніж до 11-ї години, бо вже завтра він може бути іншим, який людині заздалегідь ніхто не скаже, бо не знає. Тож доводиться тратити зайвий час — приходити в банківське відділення на годину-півтори раніше, щоб зайняти чергу. Крім того, варто додати накладні витрати. Деякі банки стягують від 0,1 до 1,5% за операцію. Та ще й видають долари купюрами старого зразка, які ніби й не зняті з обігу, але їх не хочуть брати при розрахунках. Абсурд та й годі. Тобто поліція та суди фактично підігрують пунктам обміну валют. А що робити мешканцям маленьких містечок, де немає обмінників, а в банках відсутня валютна готівка? Чому я не маю права купувати ті ж долари чи євро, де хочу?"

А що каже закон?

"Здійснювати будь-які операції з валютою мають право лише установи, які отримали відповідну ліцензію НБУ, — каже адвокат Роман Максимов. — За незаконне скуповування, продаж, обмін, використання валютних цінностей як засобу платежу або як застави передбачена адміністративна відповідальність. Тобто, якщо людина купила, продала долари або євро не в банку чи офіційному обміннику, а в звичайного валютного міняйла чи просто свого знайомого, то покарають обох — і продавця, і покупця. Такі дії тягнуть за собою попередження або накладення штрафу від 8500 до 17 тисяч гривень з конфіскацією валютних цінностей. Конкретна міра відповідальності визначається за рішенням суду".

Адвокат зауважує: під час оформлення протоколу за незаконний продаж або придбання валюти правоохоронні органи не мають права вимагати від людини надання пояснень. "У протоколі можете так і зазначити, що відмовляєтеся надавати пояснення і всі заперечення будуть надані під час розгляду справи в суді. Крім того, протокол має бути складений у присутності двох свідків. Самі лише відеозаписи з бодікамер поліцейських не будуть взяті до уваги судом як належні докази. Також варто звернути особливу увагу на терміни притягнення до відповідальності. За незаконні операції з валютою адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніш як через два місяці з дня його виявлення", — наголошує Роман Максимов.

...Схоже, що нашим правоохоронцям і справді немає чим зайнятися, тому вони активно та у повному спорядженні "полюють" на бабусь, які хочуть обміняти 20 євро чи доларів у знайомих. І це у час війни. А тим часом сотні міняйл спокійно працюють і ніхто їх не бачить та не штрафує.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст