Новини і автомобілі

Дата і час:

Фантомний біль — цілком реальний

Зміст

Людина втратила ногу чи руку, але відчуває, ніби вони й далі болять. Про причини, тривалість та способи подолання фантомного болю

На фантомні болі потерпають майже 80% людей після ампутації. Коли рани загоюються, то больових відчуттів, здавалося б, бути не повинно, але трапляється, що вони не відпускають і через місяць, і через два, і через пів року після операції. Цей біль позбавляє сну, апетиту, отруює життя.

— Чому він виникає?

— Причини фантомного болю остаточно не вивчені, — каже Анатолій Короткоручко, лікар-анестезіолог вищої категорії, кандидат медичних наук. — Причинами його виникнення можуть бути імпульси нервових волокон, які від ураженої кінцівки не припиняють надходити в головний та спинний мозок.

Найчастіше пацієнти, які звертаються з цією проблемою, розповідають про ниючий біль, печіння, напругу, свербіння в ампутованій частині тіла, відчуття, що рука чи нога лежать у незручній позі. Людина страждає, тому що ніяк не може допомогти собі: зробити масаж на руці, якої немає, або почухати п'ятку, яку відірвало уламками міни... Не діють на фантомний біль і анальгетики.

— За яких обставин найчастіше розвивається фантомний біль?

— Ризик його виникнення збільшує тривале відчуття реального болю перед ампутацією. Збуджені ним клітини надалі надсилають фальшиві сигнали у головний мозок. Таке ось замкнене больове коло. Причому розмір втраченої ділянки тіла на інтенсивність фантомного болю не впливає. У мене був пацієнт, якому ампутували лише травмований палець, а хронічний біль у руці супроводжував чоловіка невідступно.

Зазвичай у пацієнтів, яким відразу після операції чи травмування було негайно й грамотно забезпечено знеболення, фантомно-больовий синдром не розвивається. Але, наприклад, у бойовій обстановці забезпечити пораненому бійцю відповідне знеболення не завжди вдається: людині з кровотечею, з низьким тиском сильне знеболення може навіть зашкодити.

Нерідко страждають на хронічний біль і цивільні — переважно чоловіки, хворі на атеросклероз артерій нижніх кінцівок. Це хвороба, при якій клітини й тканини не отримують достатньої кількості кисню та поживних речовин, і в певний момент розвивається критична ішемія кінцівок, з'являються виразки, що не загоюються. Вони можуть прогресувати, супроводжуються болем. У таких випадках кінцівку зрештою доводиться ампутувати. Але навіть після операції біль іноді нагадує про себе.

— Скільки цей біль може тривати? І чи можна його перетерпіти?

— У більшості пацієнтів він триває протягом року, поки вогнище збудження у головному мозку вщухне. Але це не означає, що фантомний біль слід терпіти. Він провокує виснаження, негативно відбирається на психологічному стані людини, погіршує її працездатність.

— Як же лікують фантомний біль?

— Застосовують ліки, які допомагають перервати потік імпульсів, — седативні препарати. Вони зменшують інтенсивність болю, але позбавити від нього повністю, на жаль, вдається не відразу і не всіх пацієнтів. Це, власне, ситуація, коли проблему може вирішити лише час.

Ірина КОНТОРСЬКИХ

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст