Новини і автомобілі

Дата і час:

Резюме? Цього замало

Зміст

Резюме? Цього замало

Деякі роботодавці вимагають від претендентів на роботу ще й кредитну історію

І якщо в кандидата на посаду є, наприклад, велика заборгованість перед банком чи іншими фінустановами, то йому можуть відмовити в працевлаштуванні.

— Наскільки законні такі вимоги роботодавців?

— Жодним законодавчим актом не передбачено, що людині через погану кредитну історію можуть відмовити в оформленні на роботу, — каже Олеся Гродовська, адвокатка. — Але деякі компанії справді почали запитувати в претендентів інформацію про їхні діючі та погашені кредити. Бо якщо вони мають велику заборгованість, то це може свідчити не тільки про фінансові труднощі, а й невміння розпоряджатися власними коштами. Такому претенденту набагато складніше отримати посаду, пов'язану з плануванням та розподілом фінансових, матеріальних активів або керуванням господарською діяльністю підприємства чи компанії. Водночас наявність довгострокової іпотеки на житло чи кредиту на транспортні засоби зі своєчасними виплатами може свідчити, що такий кандидат буде ретельно ставитися до виконання професійних завдань та обов'язків.

Перевірка потенційних претендентів на фінансову відповідальність — нормальна практика в західних країнах. Там обов'язково вивчають кредитні історії кандидатів, які працевлаштовуються у логістичні, будівельні, банківські, торговельні, фінансові компанії.

— А в претендентів на які посади найчастіше перевіряють кредитні історії в Україні?

— Йдеться, насамперед, про банківських клерків, фінансових менеджерів та консультантів, співробітників колекторських служб, бухгалтерів, ревізорів, податківців, управлінців, що претендують на високі посади. А також — про продавців, менеджерів з реалізації товарів, касирів, торговельних представників, логістів, водіїв-експедиторів тощо.

Роботодавець може попросити претендента надати довідку з Українського бюро кредитних історій (УБКІ): роздруковану або електронну. Така довідка один раз на рік видається безплатно. А може й самостійно отримати інформацію за умови, що він — юридична особа та має згоду претендента на отримання інформації та приєднаний до бази УБКІ.

Але без згоди кандидата роботодавець не має жодного права перевіряти кредитну історію. Та й УБКІ її просто не надасть. ФОПи не мають доступу до бюро кредитних історій, тому зможуть перевірити лише ту інформацію, яку надасть претендент.

Відмову претендента надавати кредитну історію роботодавець може розцінювати як приховування інформації. Ну й, звісно, може відмовити в прийнятті на відповідальну посаду. Хоч така відмова буде вважатися незаконною.

— Її можна оскаржити в суді?

— Теоретично так. Але на практиці — нереально. Тому що для цього потрібні докази. А важко уявити ситуацію, коли людина прийшла працевлаштовуватися і на співбесіді поклала перед роботодавцем або його представником диктофон чи увімкнула відеокамеру. А навіть якщо й вдасться зібрати необхідні докази й оскаржити відмову в суді, то з роботодавцем уже не буде довірливої співпраці. Тож, якщо вам відмовляють у працевлаштуванні через погану кредитну репутацію, краще пошукати роботу в інших галузях або зайнятися приватним підприємництвом. Або ж заробити кошти, щоб погасити позички, а потім, поліпшивши свою кредитну історію, влаштуватися на бажану посаду.

Микола ЗАВЕРУХА

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст