Новини і автомобілі

Дата і час:

Вітамінна "бомба"

Зміст

Вітамінна бомба

Обліпиха допомагає боротися зі стресом, зміцнює імунітет та покращує пам'ять. І це ще не всі її цілющі властивості

Восени достигають жовтогарячі ягоди обліпихи, які лікарі радять обов'язково включати у щоденний раціон. Чим же вони корисні?

Ягоди обліпихи містять чимало вітамінів (А, групи В, С, Е, К). Зокрема, вітаміни групи В уповільнюють старіння шкіри й організму в цілому, знижують рівень стресу й знімають нервову напругу — розповідає Ірина Гричук, лікарка-методистка відділу промоції здорового способу життя Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. — Також у них у 80 разів більше вітаміну С, ніж, наприклад, у яблуках, і в 9—12 разів більше, ніж у цитрусових. Вітаміни А та Е підтримують імунну систему і є хорошою профілактикою вірусних хвороб. Обліпиха містить і флаваноїди, які відповідають за підвищення стійкості організму до інфекційних хвороб, багата селеном, що відомий своїми антиоксидантними властивостями.

В ягодах містяться 18 з 22 амінокислот, половина з яких незамінні, тобто такі, які не синтезує наш організм і ми можемо отримувати їх винятково з продуктів. Серед них — амінокислоти рибофлавін і тіанін, що стимулюють роботу мозку та покращують пам'ять.

— Чим ще корисна обліпиха?

І. Гричук:

— Вона містить поліненасичені кислоти омега-7, які допомагають знизити запальні процеси кишківника. А також багата на клітковину, що підтримує на належному рівні загальну мікрофлору травної системи.

— Цілюща й обліпихова олія?

— Так. Вона має протизапальні, бактерицидні, знеболювальні властивості завдяки великому вмісту жирних кислот, як-от стеариновій, лінолевій, олеїновій, пальмітиновій, — каже травник Андрій Форсюк.

Тому обліпихову олію використовують зовнішньо при лікуванні опіків, пролежнів, променевих уражень шкіри.

— А як найкраще заготовляти обліпиху на зиму?

А. Форсюк:

— Можна збити свіжі плоди блендером, розлити масу в ємність для льоду й поставити у морозильну камеру. Дуже зручно додавати такі кубики до гарячого чаю чи просто до окропу. Це і смачно, і корисно (але чай з перетертої обліпихи варто пити не більше як раз на день, бо він має послаблювальний ефект. — Авт.).

— Кому протипоказана обліпиха?

А. Форсюк:

— Ягоди не можна споживати при панкреатиті, холециститі, гепатиті. Адже обліпиха має жовчогінну дію, може посприяти руху каменів і погіршити роботу уражених органів.

І. Гричук:

— Обліпиха має гіпотонічні властивості. Тож не варто нею зловживати тим, хто має низький артеріальний тиск. Обережно слід вживати її й людям із захворюванням крові. Адже ягоди містять речовини, що розріджують кров.

Юля ТОМЧИШИН

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст