Новини і автомобілі

Дата і час:

Кип'ятіть воду й ретельно мийте руки

Зміст

Які симптоми свідчать про зараження гепатитом А та як захистити себе та близьких?

У Вінниці через спалах вірусного гепатиту А госпіталізували 144 пацієнтів, хвороба лабораторно підтверджена в 189-х осіб. Причина спалаху ще встановлюється. Як передається недуга та чим вона небезпечна?

Гепатит А (запалення печінки) — це гостра вірусна інфекційна хвороба. Її збудником є РНК-вмісний вірус, розповідає Ганна Костів, лікарка-епідеміологиня відділу епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб ЛОЦКПХ МОЗ України. — Джерело інфекції — хвора людина. Існує три шляхи передачі вірусу — через воду, харчові продукти та під час побутових контактів.

Зокрема, хвороба може передаватися через брудні руки й речі, — додає Наталія Іванченко, генеральна директорка обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, головна державна санітарна лікарка у Львівській області. — Але найчастіше спалахи гепатиту А пов'язані саме зі споживанням забрудненої води, рідше — харчів.

— Які симптоми хвороби?

Г. Костів:

— Багато пацієнтів розповідають, що розвиток хвороби (інші відомі назви — "хвороба Боткіна" або "жовтуха". — Авт.) розпочинається із втоми, болю у м'язах і суглобах, животі, у декого він концентрується у правому підребер'ї. Періодично буває нудота й блювання. Згодом підвищується температура тіла, з'являється пожовтіння очей і шкіри. Характерними для вірусного гепатиту А є зміна кольору сечі, яка стає дуже темною, та калу (майже білий). Інкубаційний період вірусного гепатиту А, а це період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів, зазвичай триває 14—28 днів.

Н. Іванченко:

— Найбільше людина заразна до моменту пожовтіння шкіри. Тоді хворий може інфікувати оточуючих при близькому контакті, користуючись спільними предметами. Або ж, якщо працює, наприклад, на кухні, в харчоблоці чи навіть у водоканалі.

— А яка профілактика гепатиту А?

Г. Костів:

— Його ще називають хворобою брудних рук. Тому важливо дотримуватися правил особистої гігієни, зокрема, ретельно мити руки з милом після відвідування туалету, перед їдою та після контакту зі сміттям. Будь-яку небутильовану воду слід обов'язково кип'ятити перед вживанням (вірусний гепатит А гине після п'яти хвилин кип'ятіння. — Авт.), а також — термічно обробляти продукти.

Запобігти зараженню може й вакцинація проти вірусного гепатиту А. Але вона в Україні не обов'язкова. Щеплення проводять за епідпоказами, якщо, приміром, виникають осередки захворювання, чи за станом здоров'я. Також його рекомендують персоналу закладів громадського харчування; підприємств, де виробляються і реалізовуються харчові продукти; водоочисних споруд, водогінних та каналізаційних мереж; медикам, військовим, пожежникам.

— Як лікується гепатит А?

Н. Іванченко:

— Препарату, який може вбити вірус гепатиту А, не існує. Лікування — симптоматичне. Призначають ліки для відновлення роботи печінки й недопущення виникнення ускладнень.

Г. Костів:

— У деяких пацієнтів хвороба минає без наслідків, а в інших, зокрема в тих, у кого вже був холецистит чи інші проблеми з печінкою, можуть бути ускладнення. Все індивідуально.

— Скільки разів за життя можна перехворіти на гепатит А?

Г. Костів:

— Той, хто хворів на гепатит А, вдруге цим вірусом не інфікується. Людина отримує пожиттєвий імунітет.

Богданна МАРТИНИК

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст