Новини і автомобілі

Дата і час:

Де моя справедлива пенсія?

Зміст

Держава заборгувала українським пенсіонерам понад 50 мільярдів гривень

— Чи мають вони шанси отримати кошти і коли?

— Позови до Пенсійного фонду України — одна з найчисленніших категорій справ у судах. У Мінфіні підрахували: за рішенням судів Україна має виплатити пенсіонерам більш як 50 мільярдів гривень! Йдеться про понад 330 тисяч судових справ, які виграли пенсіонери.

Нині перерахунку пенсій у судах домагаються переважно пенсіонери-силовики (пенсіонери Міноборони України, СБУ, ДПС, ДСНС, ГУР), розповідає адвокатка Олена Воронкова. — Це особи, яким пенсію призначено за законом №2262, зокрема колишні міліціонери та поліцейські. Військовий пенсіонер з призначеною пенсією 7 тисяч гривень на місяць після кількох судових процесів може зрештою отримувати й 15 тисяч. А той, у кого 20 тисяч, 30 або й 40 тисяч гривень. Річ у тім, що для військових пенсій немає обмеження 10 прожиткових мінімумів.

Багато позовів від "чорнобильців" стосовно доплат до пенсій (лише у 2022 році в Україні порушено 50,3 тисячі справ щодо пенсійного забезпечення "чорнобильців". — Авт.). Йдеться про осіб, які мають статус ліквідатора або постраждалого через Чорнобильську катастрофу, непрацюючих пенсіонерів, які проживають на території радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС (входить до однієї із трьох зон радіоактивно забруднених територій).

Багато позовів і від пенсіонерів-медиків, пенсіонерів-педагогів (через нарахування пенсій за вислугу років) від звичайних (цивільних) пенсіонерів, які судяться, наприклад, щодо зарахування певних періодів трудового стажу або навіть через помилки у прізвищах.

Після 1 січня 2004 року стаж зараховується за даними персоніфікованого обліку на підставі суми сплачених внесків. А періоди трудової діяльності до початку 2004 року зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше. Тобто інформацію про трудовий стаж беруть із трудових книжок. Тепер на пенсію виходять люди, народжені у 1963 році. І в них дані про трудовий стаж за період приблизно 20 років записані саме у трудовій книжці. Декому доводиться в судах домагатися зарахування певних періоду трудового стажу для нарахування пенсії.

Позиваються також особи, які обстоюють своє право на пенсію за віком на пільгових умовах за списками №1 і №2. У багатьох внутрішньо переміщених осіб, які досягають пенсійного віку, виникають проблеми із нарахуванням пенсій через втрачені документи на тимчасово окупованих територіях. Люди не можуть підтвердити, що працювали і мають відповідний трудовий стаж. Тому доводиться звертатись до суду. Наприклад, я займалася справою людини, яка виїхала з криму ще у 2014 році. Деякі її документи залишились там. У суді представниця ПФУ вимагала від позивача, щоб приніс довідки з місця колишньої роботи. Зрештою, навіть якби якась структура в криму і видала такі документи, вони б у нас не мали юридичної сили. Адже їх засвідчують печатками органи, створені на непідконтрольній Україні території.

— Чи зрештою виконуються рішення судів, ухвалені на користь пенсіонерів?

— Щодо боргів за рішеннями суду, то їх загалом виплачують, але із затримкою три роки. Виконавча служба особливо не допомагає. Якби боржником була юридична чи фізична особа, то виконавці мають право накласти на їхні рахунки арешт. Рахунки Пенсійного фонду — органу, який забезпечує соціальні виплати, заблокувати не можуть.

Загалом виконання рішень суду про стягнення коштів з держоргану здійснює казначейство у межах відповідних бюджетних призначень. Тобто кошти списують з рахунків державного органу. Але у Пенсійного фонду України немає відкритого рахунку в казначействі, є лише рахунок в "Ощадбанку", на який Мінсоцполітики переказує кошти на щомісячну грошову виплату та оплату послуг, пов'язаних з її виплатою і доставкою.

Отож виконавець відкриває виконавче провадження і в кращому разі накладає один чи два штрафи на ПФУ за невиконання рішення суду, і на цьому все закінчується. Або ж деякі активні виконавці подають до суду заяву про зміни способів виконання судового рішення (за останні п'ять років жодна така заява не була задоволена). Після цього виконавець повідомляє поліцію про вчинення кримінального правопорушення щодо невиконання судового рішення, і виконавче провадження закривають.

— А що кажуть у ПФУ?

— Судові рішення щодо пенсій насправді виконують органи Пенсійного фонду відповідно до накладених зобов'язань, — розповідає Марія Білецька, заступниця начальника Головного управління ПФУ у Львівській області. — Якщо йдеться про збільшення розміру пенсії, то більші суми виплат пенсіонер отримує невдовзі після того, як рішення суду набирає законної сили.

Щороку з державного бюджету виділяють додаткову суму для погашення боргів, що виникли у зв'язку з рішенням судів. Звідки беруться ці борги? Пенсіонер може судитися, до прикладу, два роки. Згідно з рішенням суду він має отримувати пенсію більшого розміру із якоїсь визначеної дати. Так з'являється заборгованість — різниця між сумами, які виплачувалися, і тими, які мали б нараховувати згідно з рішенням суду.

Суму коштів з держбюджету, що передбачені для погашення заборгованості за рішенням судів, ПФУ пропорційно розподіляє між регіонами. Цього року в нас уже погашено борги щодо пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, по 19 вересня 2020 року.

Загалом наша автоматизована система обліковує всі суми боргів за рішеннями судів. Пенсійний фонд України подає заявку на виділення цих коштів із держбюджету. Але все це — непередбачувані видатки, не завжди заплановані в основному кошторисі країни (у 2021 році на виконання пенсійних рішень судів у бюджеті заклали лише 100 млн грн, а минулого року — 26,9 млн грн. — Авт.).

Богданна МАРТИНИК

"Експрес" № 44 (1075 5 ) 2 — 9 листопада 2023 року

Зміст